Szukaj w artykułach

Zanim zaczniesz pracę z programem zaplanuj swoje działania
Zastanów się czy będziesz korzystać z dotychczas stosowanych zasad rachunkowości, czy też być może przyjmiesz te proponowane domyślnie przez System Ognik.

Jak dużo pracy może wykonać za Ciebie System Ognik?

To zależy tylko od Ciebie

Po pierwsze ustal, jaki plan kont powinna stosować Twoja jednostka.
W Systemie Ognik przy zakładaniu nowej firmy jest dla niej zakładany domyślny plan kont. Sprawdź czy spełnia on Twoje potrzeby. Jeśli tak możesz go przyjąć do stosowania.

Ustal, czy będziesz wprowadzać dokumenty chronologicznie czy systematycznie. System Ognik pozwala na podział zapisów księgowych w ramach głównego dziennika na poszczególne najważniejsze grupy. Jeśli Twoja jednostka nie ma zbyt wielu dokumentów taki podział naszym zdaniem jest wystarczający, dlatego możesz prowadzić wyłącznie chronologiczny układ dokumentów. To przecież po to kupujesz program, żeby to on za Ciebie dokonał systematycznego podziału na poszczególne grupy.

Jeśli to Ty w praktyce odpowiadasz za prowadzenie raportów kasowych - nie musisz już robić tego ręcznie czy oddzielnie np. w Excelu. Wystarczy że będziesz na bieżąco wprowadzać dokumenty kasowe do Systemu Ognik, a na koniec dnia lub tygodnia raport kasowy wygenerujesz automatycznie. Istnieje również możliwość drukowania formularzy KP i KW.

Nie zapomnij o szablonach.
Szablony w Systemie Ognik pozwalają na bardzo duże przyspieszenie Twojej pracy. Poświęć nieco czasu na naukę wykorzystywania szablonów. Jeśli wprawnie posługujesz się klawiaturą wprowadzenie faktury do programu zajmie Ci kilkanaście sekund. Warto poćwiczyć, zwłaszcza jeśli co miesiąc wprowadzasz kilkadziesiąt lub kilkaset podobnych dokumentów. Wreszcie wprowadzanie ciągle tych samych dokumentów do programu Księgowego przestanie być udręką.
Załóż testową firmę w Systemie Ognik i poeksperymentuj z szablonami - postaraj się określić jaki będzie ich najlepszy układ w Twoim przypadku. Podręcznik jak tworzyć i modyfikować szablony otrzymasz z programem, możesz go również pobrać na tej stronie.