Szybkie, kompletne i sprawdzone programy do księgowości i do płac.

1. Co to jest KSEF?
Krajowy System e-Faktur w dużym uproszczeniu opisać można jako centralny - państwowy serwer, którego zadaniem będzie przyjmowanie, przechowywanie i udostępnianie kontrahentom wystawionych przez Ciebie faktur. Faktury te trzeba będzie tworzyć zgodnie ze strukturami xml.

Co do zasady oznacza to, że całkowicie znikną krajowe faktury papierowe a co za tym idzie niezbędne będzie dostosowanie nie tylko systemów informatycznych ale również procedur w firmach czy biurach księgowych do nowej rzeczywistości, w której istnieje już tylko elektroniczna postać faktury.

2. Kiedy trzeba będzie korzystać z KSEF

Wg. aktualnych planów Ministerstwa Finansów - od 2024 roku KSEF stanie się obowiązkowy.

3. Czy KSEF to uciążliwy obowiązek czy jednak wymierne korzyści?

Z naszego punku widzenia - wykorzystanie z KSEF - mimo, że na początku będzie wymagało dużego nakładu sił i środków - docelowo może przynieść też wymierne korzyści.
Koniec zagubionych faktur i starania się o duplikaty, przechowywania ton papierowych dokumentów, a w biurach księgowych można będzie rozpocząć pracę nad dokumentami nie czekając aż klient dostarczy fizycznie faktury.
Ważne jednak, by skorzystać z odpowiednich narzędzi do zarządzania fakturami w nowej postaci.

Z Ognikiem ten obowiązek będzie czystą przyjemnością, gdyż wdrożenie KSEF wiążemy z wprowadzeniem również dedykowanego systemu obiegu faktur, który pozwoli na wstępną selekcję dokumentów, ich przegląd i merytoryczną i formalną akceptację - przed faktycznym zaksięgowaniem. Łatwo, prosto i szybko. Jak zwykle :)

4. Jak zmieni się praca księgowych - gdy KSEF stanie się obowiązkowy?

Obniży się czas potrzebny na "wklepywanie" faktur - co przełoży się na większą wydajność działów księgowych, wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na pomoc ze strony służb technicznych, IT i zewnętrznych partnerów takich jak OGNIK. Kluczowe będą pierwsze tygodnie po wprowadzeniu obowiązku korzystania z KSEF - dlatego mimo, że został ponad rok - to już dzisiaj pracujemy nad jego bezproblemowym wdrożeniem w naszym systemie.

5. KSEF w OGNIKU 2024 - Czego trzeba się spodziewać i jak się przygotować do zmian planując pracę z OGNIKIEM
Już teraz zadbaj o aktualny system również przed wejściem w KSEF. Prowadzone przez nas prace nad KSEF - to na tyle istotne zmiany w programie, że w roku 2024 wydamy całkowicie nową wersję systemu: OGNIK.KSEF
Co ważne - przejście na OGNIK'a.KSEF - w ramach aktualizacji - a więc po preferencyjnej cenie - możliwe będzie wyłącznie dla podmiotów posiadających najnowszą wersję programu OGNIK - przeznaczoną do pracy w roku 2023 - (klucze 10 generacji)