Aktualności

Nowa struktura JPK_V7(1) - "VDEK" - od 2020-10-01

Szanowni Państwo
w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi wprowadzenia nowych struktur JPK_VAT [V7M(1) i V7K(1)] potocznie "V-DEK" uprzejmie informujemy, że aktualizacja je zawierająca ukaże się pod koniec września, tak aby od 01-10-2020 możliwe było tworzenie i wprowadzanie dokumentów zgodnych z nową strukturą.

Informujemy również, że widok części struktury zawierającej deklarację oparty będzie o dotychczasowe, znane Państwu formularze deklaracji VAT-7 - zmodyfikowane na potrzeby nowej struktury.
Natomiast sam mechanizm obsługi deklaracji i wysyłki jej do US nie ulegnie zmianie, z tym, że obecnie wraz z deklaracją wysyłana jest również ewidencja VAT.

Informujemy również, że wspomniana aktualizacja pozwoli również na obługę dodatkowych oznaczeń dokumentów i procedur - zgodnie z wymogami nowych struktur JPK_VAT.

 

Ważne: Nowa Struktura VAT dostępna będzie wyłącznie dla posiadaczy kluczy generacji 7 (2020) lub nowszych.

Pod koniec września czas realizacji zamówień może znacząco się wydłużyć, dlatego posiadaczy starszych wersji prosimy o aktualizację programu już teraz w naszym sklepie. https://ognik.com.pl/sklep/aktualizacje

OGNIK PREMIUM - Aktualizacje na rok 2021

Szanowni Państwo - w związku z dużą ilością pytań uprzejmie informujemy, że aktualizacje programu księgowego OGNIK Premium na rok 2021 są już dostępne w naszym sklepie. Jak co roku oferujemy je w ramach abonamentu obejmującego dostęp do wszystkich wersji programu wydanych do końca 2021 roku.

Zapraszamy do zakupu - https://ognik.com.pl/sklep/aktualizacje

JPK V7 - podręcznik ściągawka dla księgowych - aktualizacja

Już wkrótce czeka nas nowy sposób raportowania VAT w formie plików xml w strukturach V7.
Zobacz jakie nowe obowiązki czekają na Ciebie. Poniżej najważniejsze informacje, z którymi warto już dzisiaj się oswoić, a które przydadzą Ci się podczas wprowadzania danych do rejestru VAT.

Czytaj więcej: JPK V7 - podręcznik ściągawka dla księgowych - aktualizacja

Nowa wersja programu OGNIK E-Sprawozdania 2.0.04

Szanowni Państwo

W dziale pobierz dostępna jest nowa wersja programu e-Sprawozdania. 2.0.04.
Aktualizacja do tej wersji dla wszystkich posiadaczy licencji programu e-Sprawozdania jest bezpłatna.

Podsumowanie webinaru JPK VDEK z dnia 08.10.20r - odpowiedzi na pytania

1. Co w przypadku gdy klient podaje inną nazwę lub adres niż jest to wykazane w bazach CEIDG, KRS?

Warto to wyjaśnić z klientem. Co do zasady powinniśmy stosować dane zawarte na fakturze, a klient powinien stosować dane z rejestrów.

2. Kiedy stosujemy zapis PL przed NIP-em?

Wg. wyjaśnień MF: Wtedy, kiedy kontrahent podał go na fakturze. Jeśli mamy wątpliwości, czy kontrahent powinien umieszczać kod PL przed NIP-em - warto to z nim wyjaśnić.

Czytaj więcej: Podsumowanie webinaru JPK VDEK z dnia 08.10.20r - odpowiedzi na pytania

Od września 2019 - sprawozdania finansowe sporządzamy w nowej strukturze 1.2

Przypominamy, że od września 2019 roku e-Sprawozdania Finansowe należy sporządzać z wykorzystaniem nowej wersji struktury: 1.2. 

O wyborze wersji decyduje faktyczna data sporządzenia e-Sprawozdania.

Przygotowany przez nas program OGNIK e-Sprawozdania obsługuje obie wersje schematów e-sprawozdań. Aktualną wersję programu można pobrać tutaj.

Najczęstsze problemy przy tworzeniu pliku XML e-Sprawozdań

Szanowni Państwo

99% zgłaszanych problemów przy eksporcie e-Sprawozdań do pliku XML dotyczy przypadków, kiedy sporządzone w programie SF nie ma wypełnionych wszystkich wymaganych pól lub nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, w tym także informacji dodatkowej (składającej się z opisu i opcjonalnego załącznika w postaci pliku, np. PDF).

 

Kliknij aby sprawdzić, jak rozwiązać tego typu problemy

 

Osoby fizyczne mogą podpisywać wysyłane pliki JPK danymi

Dnia 2 lutego 2018 roku opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane.

Zgodnie z tym rozporządzeniem podatnik będący osobą fizyczną może do dnia 31 grudnia 2018r opatrywać (podpisywać) księgi przesyłane w formacie JPK (w tym JPK_VAT) zestawem unikalnych danych w postaci elektronicznej dotyczących tego podatnika. Unikalny zestaw danych obejmuje:

1. identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL,

2. imię (pierwsze),

3. nazwisko,

4. datę urodzenia,

5. kwotę przychodu (wykazaną w odpowiedniej dla podatnika deklaracji PIT) za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania księgi. W przypadku gdy za ten rok podatkowy nie złożono żadnego zeznania podatnik wpisuje wartość "0" (zero).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lutego 2018 roku. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach Ministerstwa Finansów.