Szybkie, kompletne i sprawdzone programy do księgowości i do płac.

Aktualności

OGNIK - Co nowego w 2023 roku?

Planowane - nowe funkcje jakie chcemy dodać do programu OGNIK w 2023 roku

Moduł: Płace 2023

Umowy - a w niej opcje pozwalające na obsługę umów o pracę, zlecenie i o dzieło oraz powiązanych z nimi dokumentów przydatnych w procesie zatrudnienia.
Przerwy - a w niej opcje pozwalające na wprowadzenie podczas miesiąca urlopów, zwolnień itp. przerw w pracy, które zostaną uwzględnione podczas naliczania pozycji listy płac.
RODO - nowe pola i opcje pozwalające na dodanie szablonów dokumentów związanych z powierzeniem spraw kadrowo-płacowych podmiotowi zewnętrznemu.
KALKULATORY - naliczanie dotychczas niedostępnych opcji, jak wynagrodzenie (zasiłki) chorobowe, wynagrodzenie za czas urlopu, czy dodatki naliczane procentowo do wybranych składników wynagrodzenia.

Nowy moduł: KSEF.SOD
KSEF.SOD - to inaczej system obiegu dokumentów elektronicznych dla faktur pobranych z Krajowego Rejestru Elektronicznych Faktur - nowy moduł pozwalający na formalną i merytoryczną ocenę i akceptację faktur pobranych z KSEF przed ich zaksięgowaniem. Moduł ten (w wersji BETA) będzie dostępny dla klientów posiadających klucze 10 generacji programu już w drugiej połowie 2023 roku.

Moduł ten będzie niezbędny do pracy z systemem KSEF od roku 2024.

Księgowość
Wszystkie formy: Dostosowanie do pracy z systemem KSEF.SOD

Formy Księga Handlowa i Księga Podatkowa - nowa opcja: Centra przychodów/kosztów (prostszy plan kont, dodatkowe możliwości analizy danych w podmiotach wielooddziałowych)

Sekcja Rozrachunki  - usprawnienia rozliczania rozrachunków, w tym. m.in, nowe automaty rozliczające oraz przystosowanie do pracy z fakturami pobranymi z systemu KSEF

Moduł Faktury
- przystosowanie do pracy z systemem KSEF,
- nowa opcja: E-MAIL - opcjonalny dodatek pozwalający na przesłanie do klienta faktury lub wizualizacji faktury KSEF bez potrzeby korzystania z zewnętrznych systemów.

Import danych:
- Import wyciągów walutowych - na bazie kursów średnich NBP (Tabele A i B)
- Import faktur z pliku pobranego z Krajowego Rejestru Elektronicznych Faktur (KSEF) - do modułu KSEF.SOD lub wprost do Bufora
- Import danych wprost do bazy z innego podmiotu (bez potrzeby korzystania z eksportu/importu danych za pośrednictwem pliku), możliwość ta obejmie m.in. kontrahentów, plan kont, kartoteki i opisy księgowe, a w płacach dane pracowników.

Inne opcje:

Przyśpieszamy - to ważne dla dużych podmiotów
W związku z coraz większym udziałem dużych firm wśród naszych klientów - postanowiliśmy przebudować program - który do tej pory optymalizowany był głównie pod kątem małych i średnich firm - pod potrzeby podmiotów obsługujących kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy dokumentów miesięcznie. W związku z powyższym wiele zestawień i funkcji programu już teraz otrzymuje poprawki i optymalizacje przyśpieszające ich działanie w takich podmiotach. (np. w wersji 1.8.45 - rejestr VAT, zestawienie analityczne, czy uruchamianie poszczególnych sekcji programu działają teraz kilkukrotnie szybciej)

OGNIK na Linuxie ? Ależ tak!
Czy wiecie, że już teraz nasz program wykorzystywany jest przez klientów korzystających z systemu Linux z dodatkiem WINE?
W 2023 roku wydamy szereg poprawek usprawniających działanie programu OGNIK na tym systemie oraz eliminujących ewentualne różnice w stosunku do wersji pracującej na systemie Windows

 

 

Pobierz i bezpłatnie wypróbuj nawet przez 60 dni Kup dzisiaj w promocji Sprawdź dostępne aktualizacje

 

Rok - 2022 - Wysokość składki zdrowotnej płatników - w pigułce

SKALALINIARYCZAŁTKARTA
9 /%
4,9 /%
9 /%
9 /%
DOCHODU, NIE MNIEJ NIŻ 270,90 MIESIĘCZNIEDOCHODU, NIE MNIEJ NIŻ 270,90 MIESIĘCZNIEod 60%-180% PRZECIĘTNEGO WYNAGRODZENIA W SEKTORZE PRZEDSIĘBIORSTW *MINIMALNEGO WYNAGRODZENIA
Przykłady:Przykłady:Przykłady:Przykłady:
Strata: 270,90 złStrata: 270,90 złPrzychód do 60.000= (9% x 60%x6221,04) = 335,94 zł/mies.Zawsze: 270,90 zł
Dochód 1 000,00: 270,90 złDochód 1 000,00: 270,90 złPrzychód pow 60.000 do 300.000 = (9% x 6221,04) = 559,89zł/mies.
Dochód 10 000,00: 900 złDochód 10 000,00: 490 złPrzychód pow 300.000= (9% x 180%x6221,04) = 1007,81 zł/mies.
Dochód 30 000,00: 2700 złDochód 30 000,00: 1470 zł+ Korekta roczna, gdy roczny przychód przypada w innym przedziale niż przedział przyjęty do wyliczenia składek w trakcie roku
* przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2021 poznamy ok. 20 stycznia 2022 - Założyliśmy, że będzie to ok. 6000 zł

OGNIK PREMIUM - Aktualizacje na rok 2022

Szanowni Państwo - w związku z dużą ilością pytań uprzejmie informujemy, że możliwy jest już zakup abonamentu na aktualizacje programu księgowego OGNIK Premium na rok 2022.

W ramach abonamentu 2022 zapewnimy Państwu między innymi:

- dostosowanie raportowania VAT przy użyciu pliku JPK_V7 zgodnego ze strukturą numer 2 - obowiązującą już za styczeń 2022 roku.
- dostosowanie programu do zasad wynikających ze zmian podatkowych w tzw. Nowym Ładzie.
- poprawki i usprawnienia funkcji
- szereg nowych funkcji programu


Zapraszamy do zakupu - https://ognik.com.pl/sklep/aktualizacje

Nowa struktura JPK_V7M/K(2) - od 2022-01-01

Szanowni Państwo
Uprzejmie informujemy, że aktualizacja zawierająca nowe struktury JPK_V7M/K(2) ukaże się po ich ostatecznym opublikowaniu w wersji produkcyjnej.

Informujemy również, że widok części struktury zawierającej deklarację oparty będzie o dotychczasowe, znane Państwu formularze deklaracji JPK-V7m/k - zmodyfikowane na potrzeby nowej struktury.

Ważne: Nowa Struktura VAT dostępna będzie wyłącznie dla posiadaczy kluczy generacji 9 (2022) lub wyższych.

Pod koniec roku czas realizacji zamówień może znacząco się wydłużyć, dlatego posiadaczy starszych wersji prosimy o aktualizację programu już teraz w naszym sklepie. https://ognik.com.pl/sklep/aktualizacje

Ważne - zmiany w działaniu tzw. "Białej Listy" MF

Szanowni Państwo!
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów uprzejmie informujemy, że dotychczasowy mechanizm dostępu do danych o podatnikach zarejestrowanych na tzw. Białej Liście VAT - z dniem 01-03-2021 ulega zmianie. https://www.gov.pl/web/kas/api-wykazu-podatnikow-vat

Powyższe może spowodować że w Ogniku Premium takie usługi "Białej Listy" jak sprawdzanie podatników VAT, pobieranie kont bankowych kontrahentów - mogą być czasowo lub (w starszych wersjach programu) całkowicie niedostępne.

Uprzejmie informujemy, że po zakończeniu prac przez MF i testach działania usługi w nowej wersji - niezwłocznie wydamy aktualizację programu Ognik Premium.

Ograniczanie zaliczki na PIT wg reguł z 2021! - Aktualizacja

Z OSTATNIEJ CHWILI: Szanowni Państwo - w związku z wydanym 7 stycznia 2022(!) rozporządzeniem ministra finansów (Dz.U. 2022 Poz. 28) dotyczącego ograniczenia pobieranej zaliczki na PIT w przypadku gdy jest ona wyższa niż była by przy zastosowaniu reguł naliczania obowiązujących na 31-12-2021 - uprzejmie informujemy, że w chwili obecnej analizujemy możliwość wdrożenia takiego mechanizmu kontroli do programu.

Do chwili jego ewentualnego wdrożenia w programie Ognik Premium Płace umożliwiamy wpisanie własnej/dowolnej wysokość zaliczki na PIT (Pozycja listy płac >> Sekcja Zaliczka PIT >> Nadpisz).


2022.01.11:
Poniżej zamieszczamy link do
opinii prawnej w przedmiocie rozporządzenia MF z 7 stycznia 2022 - w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy - zamieszonej na stronach Krajowej Izby Doradców Podatkowych - wskazującej,  ze rozporządzenie w obecnym kształcie jest niezgodne z zasadami legislacji i jako takie - w zakresie zmiany sposobu ustalenia zaliczki na PIT nie może być stosowane.

https://kidp.pl/aktualnosciall.php/10/7310

OGNIK Premium Płace 2022 = dobra odpowiedź na Nowy Ład

Ognik Premium Płace - nasz nowy program - pozwalający na prowadzenie płac w 2022 roku - doskonale wpasowuje się ze swoją premierą w zmiany wprowadzone Nowym Ładem

Oczywiście program ten jest już gotowy na zmiany wchodzące w życie od stycznia 2022 i pozwoli na ich pełną obsługę, w tym::

- obsługę ulgi "dla klasy średniej"
- naliczanie składki zdrowotnej dla płatników rozliczających się w dowolnej formie opodatkowania (u tych prowadzących księgi w Ogniku Premium - podpowie również podstawę składki zdrowotnej na podstawie danych księgowych)
- zwolnienia z PIT dla emerytów/rencistów pozostających aktywnymi zawodowo.
- zaniechania poboru podatku, np. dla stażystów
- naliczanie składki zdrowotnej w przypadku wypłat i/lub na wykazanie w raportach RCA do  ZUS - osób wchodzących w skład zarządu lub rady nadzorczej.
- Obsługę nowego KEDU - projektowanego obecnie przez ZUS.

Kliknij by poznać więcej informacji o funkcjach programu Ognik Premium Płace 2022

 

Ognik Premium Płace - to doskonały wybór dla firm i biur księgowych, które jeszcze nie mają lub planują zmienić program płacowy.

Ognik Premium Płace - może być również doskonałym uzupełnieniem/alternatywą w dużych biurach księgowych, gdzie koszt aktualizacji programu płacowego związany ze zwiększoną liczbą płatników jakich trzeba wykazywać do ZUS - może być bardzo wysoki w stosunku do ceny programu Ognik Premium Płace 2022.

Zadzwoń do nas pod numer 18 20 00 171 aby uzyskać indywidualną ofertę na program Ognik Premium Płace 2022 - lub sprawdź pakiety dostępne w naszym sklepie on-line.

JPK V7 - podręcznik ściągawka dla księgowych - aktualizacja

Już wkrótce czeka nas nowy sposób raportowania VAT w formie plików xml w strukturach V7.
Zobacz jakie nowe obowiązki czekają na Ciebie. Poniżej najważniejsze informacje, z którymi warto już dzisiaj się oswoić, a które przydadzą Ci się podczas wprowadzania danych do rejestru VAT.

Czytaj więcej: JPK V7 - podręcznik ściągawka dla księgowych - aktualizacja

Nowa wersja programu OGNIK E-Sprawozdania 2.0.04

Szanowni Państwo

W dziale pobierz dostępna jest nowa wersja programu e-Sprawozdania. 2.0.04.
Aktualizacja do tej wersji dla wszystkich posiadaczy licencji programu e-Sprawozdania jest bezpłatna.

Wysyłka plików JPK V7 (2) - mimo iż plik jest poprawny - bramka MF zwraca błąd "401-weryfikacja negatywna niewłaściwy schemat"

Szanowni państwo, od dzisiaj obowiązuje nowy schemat plików JPK V7M/K (2) - otrzymujemy sygnały, że mimo iż plik jest poprawny i przechodzi walidację, to po wysyłce - bramka MF zwraca błąd "401-weryfikacja negatywna niewłaściwy schemat"

Do czasu wyjaśnienia sytuacji - prosimy  o zapisanie pliku na dysku i wysłanie go do MF przy użyciu klienta JPK on line:
https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-client

Od września 2019 - sprawozdania finansowe sporządzamy w nowej strukturze 1.2

Przypominamy, że od września 2019 roku e-Sprawozdania Finansowe należy sporządzać z wykorzystaniem nowej wersji struktury: 1.2. 

O wyborze wersji decyduje faktyczna data sporządzenia e-Sprawozdania.

Przygotowany przez nas program OGNIK e-Sprawozdania obsługuje obie wersje schematów e-sprawozdań. Aktualną wersję programu można pobrać tutaj.