PROGRAM KSIĘGOWY dla samodzielnych księgowych. Kompletny, szybki i sprawdzony przez tysiące księgowych takich jak TY!

Aktualności

Nowy program OGNIK e-Sprawozdania Finansowe - PREMIERA 28 stycznia 2019!

Jak powszechnie wiadomo od 1 października 2018 roku zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych.
Po pierwsze sprawozdania te muszą mieć postać elektroniczną, a po drugie muszą zostać podpisane elektronicznym podpisem kwalifikowanym osoby sporządzającej oraz Zarządu/Właściciela jednostki.
Regulacja ta wprowadzona do ustawy o rachunkowości dotyczy podmiotów zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego, przy czym podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, przy sporządzaniu sprawozdań finansowych mają obowiązek stosować opublikowane przez MF struktury dokumentów XML (oprócz podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe w standardzie MSR).

Ważne: Regulacja ma zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych po 30 września 2018, niezależnie od tego jaki w jednostce obowiązuje rok obrotowy!

Spełnienie powyższego obowiązku bez odpowiedniego narzędzia jest prawie niewykonalne, dlatego z przyjemnością informujemy, że specjalnie dla Państwa utworzyliśmy aplikację OGNIK e-Sprawozdania (PREMIERA 28 stycznia 2019), która umożliwia utworzenie, podpisanie i zapisanie sprawozdania finansowego wraz z załącznikami w postaci pliku XML wymaganego do złożenia w KRS.

Czytaj więcej: Nowy program OGNIK e-Sprawozdania Finansowe - PREMIERA 28 stycznia 2019!

Nowa schema deklaracji VAT-7(18) i VAT-7K(12)

W dniu 28-08-2018 MF opublikowało nowe schemy dla deklaracji VAT-7(18) i VAT-7K(12).

Nowe schemy zostały już wdrożone do OGNIKA.
Prosimy o zaktualizowanie programu do wersji 1.7.90 >> Pobierz >>

Osoby fizyczne mogą podpisywać wysyłane pliki JPK danymi

Dnia 2 lutego 2018 roku opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane.

Zgodnie z tym rozporządzeniem podatnik będący osobą fizyczną może do dnia 31 grudnia 2018r opatrywać (podpisywać) księgi przesyłane w formacie JPK (w tym JPK_VAT) zestawem unikalnych danych w postaci elektronicznej dotyczących tego podatnika. Unikalny zestaw danych obejmuje:

1. identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL,

2. imię (pierwsze),

3. nazwisko,

4. datę urodzenia,

5. kwotę przychodu (wykazaną w odpowiedniej dla podatnika deklaracji PIT) za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania księgi. W przypadku gdy za ten rok podatkowy nie złożono żadnego zeznania podatnik wpisuje wartość "0" (zero).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lutego 2018 roku. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach Ministerstwa Finansów.

Wykaz podmiotów VAT

W dniu 13.01.2018r. Ministerstwo Finansów opublikowało wykaz podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT. Wykaz ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom weryfikacji rzetelności ich kontrahentów. Więcej informacji oraz aktualny wykaz podmiotów VAT znajdziecie Państwo na stronach Ministerstwa Finansów.

Sprawdź termin ważności swojego podpisu elektronicznego

Obowiązek wysyłania plików JPK_VAT zbliża się wielkimi krokami. Pliki JPK wysyłane z aplikacji klienckiej Ministerstwa Finansów mogą być podpisywane tylko i wyłącznie za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego lub EPUAP.

Jeżeli posiadacie Państwo kwalifikowany podpis elektroniczny SPRAWDŹCIE DO KIEDY JEST ON WAŻNY. Tylko aktualny i ważny klucz (podpis) elektroniczny pozwoli na prawidłowe podpisanie i wysłanie plików JPK.

JPK_VAT (2) i JPK_VAT (3) - obowiązujące terminy

Informujemy iż w dniu 13.10.2017 r. na stronach Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja zgodnie z którą pliki JPK_VAT za miesiące wrzesień – grudzień 2017r. należy przesyłać zgodnie z dotychczas obowiązującą strukturą tj. JPK_VAT (2). Struktura JPK_VAT (3) obowiązująca od 01.01.2018 r. będzie po raz pierwszy obowiązywała dla rejestrów VAT za styczeń 2018r.

Źródło: Ministerstwo Finansów – link

Jak się przygotować do wysyłania plików JPK

NIE ZWLEKAJ Z PRZETESTOWANIEM DZIAŁANIA PLIKÓW JPK_VAT W PROGRAMIE OGNIK PREMIUM. NIE CZEKAJ DO STYCZNIA CZY LUTEGO I BĄDŹ PRZYGOTOWANY JUŻ TERAZ !!!

Obowiązek wysyłki jednolitych plików kontrolnych (JPK_VAT) od stycznia 2018 dotyczył będzie już wszystkich podatników VAT. Warto przygotować się do niego nieco wcześniej - szczególnie, że może on wymagać np. uzupełnienia kartotek kontrahentów - co może zabrać sporo czasu. Poniżej przedstawiamy w kilku prostych punktach czynności, które należy przeprowadzić, aby być przygotowanym na wysyłkę plików JPK z OGNIKa Premium.

Czytaj więcej: Jak się przygotować do wysyłania plików JPK

Szybszy zwrot podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Złóż plik JPK_VAT już za październik i otrzymaj szybszy zwrot podatku!

Ministerstwo Finansów informuje, iż mikroprzedsiębiorcy, którzy ewidencję VAT za październik, listopad i grudzień wyślą w formacie jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT, będą mogli liczyć na szybszy zwrot podatku. Zamiast 60 dni termin zwrotu w ich przypadku ulegnie przyspieszeniu do 25 dni. Szczegóły dostępne na stronach Ministerstwa Finansów.

Jeżeli jesteście Państwo posiadaczami starszych wersji programu OGNIK Premium, bez aktualnych plików JPK, zaktualizujcie swoją wersję programu. Link do aktualizacji dostępny poniżej:

https://ognik.com.pl/aktualizacje

Poleć OGNIKA - odbierz nagrodę!

Szanowni Państwo

Zapraszamy do udziału w naszej akcji Promocyjnej.

Jeśli polecicie Ognika swoim znajomym wszyscy na tym skorzystają!

Wasz znajomy - otrzyma od nas 100 złotych rabatu na zakup nowej licencji Ognika.

My - ponieważ zdobędziemy nowego Klienta

A Wy - gdyż również otrzymacie 100 złotych w postaci Bonu Rabatowego na zakup rozszerzeń lub aktualizacji na kolejny rok!

Czytaj więcej: Poleć OGNIKA - odbierz nagrodę!

Najczęstsze błędy podczas tworzenia pliku JPK

W poniższym artykule przedstawione zostały najczęstsze błędy, które mogą wystąpić podczas tworzenia pliku JPK w OGNIKu Premium. Błędy te uniemożliwiają prawidłową weryfikację pliku w aplikacji klienckiej dostępnej na stronach Ministerstwa Finansów oraz wysyłkę pliku JPK. Jeżeli wygenerowany przez Państwa plik JPK nie został prawidłowo zwalidowany w aplikacji klienckiej do wysyłania Jednolitego Pliku kontrolnego prosimy o zapoznanie się z najczęstszymi przyczynami błędnej weryfikacji zamieszczonymi poniżej.

Najczęstsze błędy w plikach JPK:

1. Nieaktualna wersja OGNIKA

Prosimy o sprawdzanie plików przy użyciu najnowszej wersji programu OGNIK PREMIUM - tj. nie starszej niż 1.7.69 - starsze wersje mogą zawierać nieaktualną strukturę pliku JPK. Brak aktualnej struktury generowanego pliku JPK może podczas próby weryfikacji pliku JPK w aplikacji klienckiej spowodować wyświetlenie się  błędu "struktury etd: Kod Kraju"

Rozwiązanie: Pobranie aktualnej wersji OGNIKa Premium dostępnej tutaj: https://ognik.com.pl/pobierz

2. Nieuzupełnione niezbędne dane adresowe firmy.

Zanim wygenerujecie Państwo plik JPK należy upewnić się czy uzupełnione zostały wszystkie dane podmiotu dla którego tworzony jest plik JPK.

Rozwiązanie: W Ogniku klikamy Program>> Dane Firmy i wpisujemy brakujące dane;

3. Pusty NIP w rejestrze:

Dla dokumentów zbiorczych i innych dla których podanie NIP nie jest wymagane wpisujemy w danych kontrahenta w pole NIP: słowo "BRAK"

4. Błędny NIP kontrahentów zagranicznych w pliku JPK:

W danych kontrahenta zagranicznego numer NIP należy wpisać następująco:
- w polu NIP wpisujemy numer bez kodu kraju,
- w polu Kod kraju wpisujemy wyróżnik kraju, np "DE"

5. Brak danych adresowych kontrahenta

Proszę sprawdzić czy dane kontrahenta są kompletne (zawierają nazwę i pozostałe niezbędne dane), a w razie potrzeby uzupełnić je.

UWAGA!

W najbliższych dniach dla osób posiadających aktualne wsparcie techniczne oferujemy pomoc przy weryfikacji plików JPK, jeśli Państwa plik nie przechodzi walidacji w aplikacji MF - można przesłać go do nas - sprawdzimy dla Państwa, jaka jest przyczyna błędu i podpowiemy jak go naprawić.

Abonament na wsparcie można zakupić tutaj: https://ognik.com.pl/aktualizacje