PROGRAM KSIĘGOWY dla samodzielnych księgowych. Kompletny, szybki i sprawdzony przez tysiące księgowych takich jak TY!

Aktualności

JPK_VAT (2) i JPK_VAT (3) - obowiązujące terminy

Informujemy iż w dniu 13.10.2017 r. na stronach Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja zgodnie z którą pliki JPK_VAT za miesiące wrzesień – grudzień 2017r. należy przesyłać zgodnie z dotychczas obowiązującą strukturą tj. JPK_VAT (2). Struktura JPK_VAT (3) obowiązująca od 01.01.2018 r. będzie po raz pierwszy obowiązywała dla rejestrów VAT za styczeń 2018r.

Źródło: Ministerstwo Finansów – link

Jak się przygotować do wysyłania plików JPK

NIE ZWLEKAJ Z PRZETESTOWANIEM DZIAŁANIA PLIKÓW JPK_VAT W PROGRAMIE OGNIK PREMIUM. NIE CZEKAJ DO STYCZNIA CZY LUTEGO I BĄDŹ PRZYGOTOWANY JUŻ TERAZ !!!

Obowiązek wysyłki jednolitych plików kontrolnych (JPK_VAT) od stycznia 2018 dotyczył będzie już wszystkich podatników VAT. Warto przygotować się do niego nieco wcześniej - szczególnie, że może on wymagać np. uzupełnienia kartotek kontrahentów - co może zabrać sporo czasu. Poniżej przedstawiamy w kilku prostych punktach czynności, które należy przeprowadzić, aby być przygotowanym na wysyłkę plików JPK z OGNIKa Premium.

Czytaj więcej: Jak się przygotować do wysyłania plików JPK

Szybszy zwrot podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Złóż plik JPK_VAT już za październik i otrzymaj szybszy zwrot podatku!

Ministerstwo Finansów informuje, iż mikroprzedsiębiorcy, którzy ewidencję VAT za październik, listopad i grudzień wyślą w formacie jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT, będą mogli liczyć na szybszy zwrot podatku. Zamiast 60 dni termin zwrotu w ich przypadku ulegnie przyspieszeniu do 25 dni. Szczegóły dostępne na stronach Ministerstwa Finansów.

Jeżeli jesteście Państwo posiadaczami starszych wersji programu OGNIK Premium, bez aktualnych plików JPK, zaktualizujcie swoją wersję programu. Link do aktualizacji dostępny poniżej:

https://ognik.com.pl/aktualizacje

Poleć OGNIKA - odbierz nagrodę!

Szanowni Państwo

Zapraszamy do udziału w naszej akcji Promocyjnej.

Jeśli polecicie Ognika swoim znajomym wszyscy na tym skorzystają!

Wasz znajomy - otrzyma od nas 100 złotych rabatu na zakup nowej licencji Ognika.

My - ponieważ zdobędziemy nowego Klienta

A Wy - gdyż również otrzymacie 100 złotych w postaci Bonu Rabatowego na zakup rozszerzeń lub aktualizacji na kolejny rok!

Czytaj więcej: Poleć OGNIKA - odbierz nagrodę!

Najczęstsze błędy podczas tworzenia pliku JPK

W poniższym artykule przedstawione zostały najczęstsze błędy, które mogą wystąpić podczas tworzenia pliku JPK w OGNIKu Premium. Błędy te uniemożliwiają prawidłową weryfikację pliku w aplikacji klienckiej dostępnej na stronach Ministerstwa Finansów oraz wysyłkę pliku JPK. Jeżeli wygenerowany przez Państwa plik JPK nie został prawidłowo zwalidowany w aplikacji klienckiej do wysyłania Jednolitego Pliku kontrolnego prosimy o zapoznanie się z najczęstszymi przyczynami błędnej weryfikacji zamieszczonymi poniżej.

Najczęstsze błędy w plikach JPK:

1. Nieaktualna wersja OGNIKA

Prosimy o sprawdzanie plików przy użyciu najnowszej wersji programu OGNIK PREMIUM - tj. nie starszej niż 1.7.69 - starsze wersje mogą zawierać nieaktualną strukturę pliku JPK. Brak aktualnej struktury generowanego pliku JPK może podczas próby weryfikacji pliku JPK w aplikacji klienckiej spowodować wyświetlenie się  błędu "struktury etd: Kod Kraju"

Rozwiązanie: Pobranie aktualnej wersji OGNIKa Premium dostępnej tutaj: https://ognik.com.pl/pobierz

2. Nieuzupełnione niezbędne dane adresowe firmy.

Zanim wygenerujecie Państwo plik JPK należy upewnić się czy uzupełnione zostały wszystkie dane podmiotu dla którego tworzony jest plik JPK.

Rozwiązanie: W Ogniku klikamy Program>> Dane Firmy i wpisujemy brakujące dane;

3. Pusty NIP w rejestrze:

Dla dokumentów zbiorczych i innych dla których podanie NIP nie jest wymagane wpisujemy w danych kontrahenta w pole NIP: słowo "BRAK"

4. Błędny NIP kontrahentów zagranicznych w pliku JPK:

W danych kontrahenta zagranicznego numer NIP należy wpisać następująco:
- w polu NIP wpisujemy numer bez kodu kraju,
- w polu Kod kraju wpisujemy wyróżnik kraju, np "DE"

5. Brak danych adresowych kontrahenta

Proszę sprawdzić czy dane kontrahenta są kompletne (zawierają nazwę i pozostałe niezbędne dane), a w razie potrzeby uzupełnić je.

UWAGA!

W najbliższych dniach dla osób posiadających aktualne wsparcie techniczne oferujemy pomoc przy weryfikacji plików JPK, jeśli Państwa plik nie przechodzi walidacji w aplikacji MF - można przesłać go do nas - sprawdzimy dla Państwa, jaka jest przyczyna błędu i podpowiemy jak go naprawić.

Abonament na wsparcie można zakupić tutaj: https://ognik.com.pl/aktualizacje

JPK VAT a faktury do paragonów

Zgodnie z wyjaśnieniami MF zawartymi w broszurze - nie ma obowiązku podawania w pliku JPK VAT 2 - faktur VAT, które zostały wystawione do paragonów. Niemniej wielu naszych użytkowników zwraca uwagę na to, że w takim przypadku może się zdarzyć, że w plikach JPK u naszych kontrahentów będą faktury, których nie ma w naszych plikach, a na skutek tego mogą pojawić się kontrole ze strony urzędów.

Jak zatem księgować faktury, które zostały wystawione do paragonów?
Stoimy na stanowisku, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w rejestrze VAT wykazać wszelkie faktury wystawione przedsiębiorcom, również te do których został wystawiony paragon, natomiast pozostałą sprzedaż zaksięgować odrębnie jako rejestr fiskalny. Trzeba pamiętać o tym, że nie możemy w plikach JPK umieścić faktur wystawionych dla osób fizycznych, bowiem zwykle nie posiadają one numeru NIP - który jest niezbędny w strukturze JPK.

Kwota wolna na nowych zasadach

W Dzienniku Ustaw z 29 listopada 2016 roku poz. 1926 pojawiła się zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierająca między innymi zmianę zasad naliczenia kwoty wolnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Miło nam Państwa poinformować, że trzymamy rękę na pulsie :-) i już pracujemy nad wdrożeniem tej zmiany w wersji programu przeznaczonej do pracy w roku 2017.

Równocześnie przypominamy o zakupie aktualizacji na rok 2017 - gdyż zmiany te nie będą aktualizowane w starszych wersjach programu. Zobacz aktualizacje

Nowe struktury JPK

W dniu 28-10-2016 MF opublikowało na swojej stronie internetowej nową strukturę JPK_VAT(2). Nowe struktury zostały już wdrożone do OGNIK-a i będą dostępne dla posiadaczy kluczy 4 generacji już w najbliższej aktualizacji programu.

MF opublikowało nowe struktury JPK_VAT(3)

Na stronach MF zostały opublikowane nowe struktury JPK_VAT(3). Będą one stosowane od stycznia 2018.
W stosunku do aktualnej struktury JPK_VAT (2) wprowadzone zmiany nie są znaczące i obejmują m.in: wskazane celu złożenia deklaracji, adresu e-mail do kontaktu i nazwy systemu z jakiego został wygenerowany plik JPK. Niemniej w OGNIKU udostępnimy je już w najbliższym czasie, tak - abyście mieli Państwo czas na ich przetestowanie na własnych danych.

WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA WYSYŁKI E-DEKLARACJI I PLIKÓW JPK

Ze względu na nowe wymogi wprowadzone przez Ministerstwo Finansów - od dnia 1.07.2017r posiadacze komputerów z systemami operacyjnymi Windows 95, Windows 98, Windows XP, Windows ME (Millennium Edition 2000), Windows Vista, Windows Server 2003, Windows Server 2008 nie będą mieli możliwości wysyłania e-deklaracji oraz pobierania UPO dla wysłanych plików JPK.

Czytaj więcej: WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA WYSYŁKI E-DEKLARACJI I PLIKÓW JPK

Aktualizacje na rok 2017!

Szanowni Państwo!
Jak co roku - proponujemy Państwu zakup aktualizacji dla posiadanych licencji programu OGNIK PREMIUM na kolejny - 2017 rok.
W tym roku to szczególnie istotne wobec planowanych zmian w przepisach: Obsługa plików JPK, planowane obowiązkowe przesyłanie deklaracji VAT w formie elektronicznej, Nowe typy VAT i inne.

Co obejmą aktualizacje? - M.in. szereg zmian wynikających ze zmian w przepisach, jak dostosowanie wzorów deklaracji, oraz wdrożenie kolejnych elementów jednolitego pliku kontrolnego (JPK), wdrożenie Szablonów opartych o wskaźniki (np. zaawansowane księgowania na konta zespołu 4 i 5) czy rozbudowa modułu Rozrachunki.

Zobacz dostępne aktualizacje