Szybkie, kompletne i sprawdzone programy do księgowości i do płac.

1. Każdy uzupełniony w SF rok obrotowy powinien mieć uzupełnione te same pozycje SF; Jeśli w jednym z lat pozycja nie występuje, należy uzupełnić ją cyfrą 0.

2. Należy zadbać o to, aby każdy zestaw SF zawierał co najmniej jedną pozycję zawierającą informacje dodatkowe (która nie musi zawierać załącznika - jest on opcjonalny; wymagane jest tylko wypełnienie opisu).

3. Co z tymi Pozycjami Uszczegóławiającymi?

Pozycje które mają pozycję nadrzędną uzupełniane powinny być na zasadzie: "w tym" i w naszej aplikacji co do zasady liczone są "do 100". Np: jeśli mamy do wpisania do RZiS podatki na kwotę 10 zł, w tym akcyza 4 zł - To w programie jest jeszcze dodatkowa Pozycja np. "Pozostałe podatki", gdzie należy wpisać 6.

Natomiast co do pozycji, które nie mają pozycji nadrzędnej, spraw się komplikuje, ponieważ: Udostępnione przez MF schemy sprawozdań nie precyzują sposobu przeliczania tych pozycji w SF, z tego powodu przyjęliśmy założenie, że pozycje główne (takie, które nie mają pozycji nadrzędnej) co do zasady nie są ujmowane w formułach SF, inne rozwiązanie prowadziło by do zaburzenia całej struktury SF.
W przypadku wątpliwości co do sposobu wypełniania SF w zakresie pozycji uszczegóławiającej sugerujemy, aby w samym SF zawrzeć wyłącznie dane zbiorcze w ramach danej grupy, natomiast ewentualne rozbicie przenieść do not i załączyć je do pliku SF w formie załącznika (np. PDF).

4. Ważne: Zgodnie ze strukturą XML-a nazwy pozycji NIE SĄ przekazywane do pliku XML (oprócz nazw dodanych pozycji uszczegóławiających) - bowiem opiera się on wyłącznie na tagach XML wymaganych przez struktury podane przez MF. Nazwy mają znaczenie wyłącznie do wydruków, które obecnie pełnią rolę pomocniczą i formalnie nie są już traktowane jako sprawozdanie finansowe (:-/ - w praktyce mogą one mieć jednak istotne znaczenie, dlatego warto zadbać o ich zachowanie np. w formie PDF).

5. Jakie załączniki można dodać do informacji dodatkowej.
Generalnie wszystkie dokumenty - najlepiej jednak, aby były to pliki PDF (wygenerowane lub skany) - bowiem ten format jest najbardziej uniwersalny.

6. Jak duże mogą być załączniki?
Program nie ogranicza ilości załączanych plików, jednak rozmiar każdego pojedynczego załącznika nie powinien przekraczać 50 MB - dlatego aby go nie przekroczyć i ogólnie zmniejszyć jego rozmiar, należy np. przy skanowaniu ustawić rozdzielczość 300 dpi i skalę szarości zamiast koloru.

7. Czy program e-Sprawozdania umożliwia wpisanie danych "z ręki" za lata ubiegłe?
Tak, generalnie wszystkie dane trzeba wpisać ręcznie. Zarówno za lata ubiegłe, jak i za rok bieżący.
(Na ten moment tylko posiadacze aktualnej licencji programu OGNIK PREMIUM mogą zaimportować dane liczbowe do RZiS i Bilansu.)