Kreator Importu - Import wyciągów bankowych z plików MT-940

Z OgnikWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ważne: Importowany plik musi posiadać odpowiednią formę (strukturę) - nie wszystkie struktury oznaczane przez banki jako MT940 - są identyczne.

Kreatora Importu uruchamiamy w sekcji Bufor - w górnym menu: Importy > Kreator importu z pliku.

Import wyciagow bankowych z plikow MT 940 01.jpg

Po wybraniu i wczytaniu pliku MT940, wyświetlone zostaje okno z dodatkowymi ustawieniami importu.
Warto zwrócić uwagę na dane które wczytały się z pliku i są widoczne w oknie podglądu danych i porównać je z papierowym wydrukiem wyciągu bankowego ponieważ :

  • W zależności od banku, plik MT940 może mieć inne kodowanie pliku niż domyślnie ustawione w oknie importu, a co za tym idzie polskie litery mogą zostać przekształcone w inne znaki (w przykładzie litera "Ł" jest "-" ). W takiej sytuacji należy przejść na sekcję Kodowanie i wybrać odpowiedni format.
  • Należy zwrócić uwagę na kompletność i ilość wczytanych operacji z importowanego pliku w porównaniu z wydrukiem papierowym.
* Najczęściej jeżeli Plik MT940 nie jest w 100% zbieżny z naszym domyślnym dopasowaniem, pomijany jest 1 lub ostatni dekret. Warto sprawdzić ilość importowanych transakcji / dekretów z ilością transakcji na wydruku.(Po imporcie można dopisać ręcznie, brakujące transakcje)
  • Warto sprawdzić czy wszystkie rachunki bankowe kontrahentów się zaczytały oraz nie są one za długie (jak w przykładzie) lub za krótkie.
  • Można usunąć kod kraju.
  • w sytuacji gdy w importowanym pliku pojawia się więcej niż jeden rachunek bankowy pojawia się okno Ogranicz dane do rachunku

Przed zmianami:

Kreator importu dopasowanie pliku 01.jpg

Po zmianach:

Kreator importu dopasowanie pliku 02.jpg
* Warto pamiętać że pliki MT940 nie mają sztywnej struktury, mogę różnić się w zależności od banku i mogą nie posiadać niektórych danych/kolumn (rachunku bankowego kontrahenta) np. Santander.
* Jeżeli na podglądzie danych brakuje w kolumnach wartości, warto taki plik otworzyć w programie umożliwiającym jego edycję np. w notepad++ i sprawdzić czy ustawienia formatu są zbieżne z tym co widzimy w pliku.


Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie importowanego pliku MT-940, zachęcamy do kontaktu z naszą pomocą techniczną.

Po dokonaniu dopasowania pól użytkownik powinien podać dane niezbędne dla prawidłowego przeprowadzeni importu. Należy uzupełnić:

  • Dziennik (o ile importujemy dokumenty do księgi handlowej)
  • Serie dokumentu
  • Konto księgowe rachunku bankowego (np. 130) na które wczytają się wpłaty i wypłaty zawarte w importowanym pliku wyciągu bankowego.
* Jeżeli w kontrahencie w zakładce banki mamy uzupełniony rachunek bankowy kontrahenta, a w zakładce księgowe mamy przypisane dla tego kontrahenta konto księgowe (dostawców i/lub odbiorców), to jeżeli przy przeprowadzanym imporcie rachunek bankowy kontrahenta zawarty w importowanym pliku będzie identyczny jak ten w zakładce banki program wstawi konto księgowe w dekrecie importowanego wyciągu po odpowiedniej stronie księgowania (WN lub MA).

Przycisk Dalej- Wykonaj spowoduje wczytanie pliku i podzielenie wyciągu na poszczególne dni zawarte w pliku (jeden dokument w buforze zapisów zawiera transakcje księgowe z jednego dnia na wyciągu bankowym).


Import wyciagow bankowych z plikow .jpg