Parametry Dostawca/Odbiorca: Różnice pomiędzy wersjami

Z OgnikWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Faktury sprzedażowe i kosztowe przeważnie prowadzone są między różnymi podmiotami gospodarczym.'''<br> Wtedy zasadne jest tworzenia szablonu do tej operacji, skorzystanie z opcji DOSTAWCA/ODBIORCA w momencie wybierania parametrów szablonu.<br> Np. Paliwo możemy tankować na różnych stacjach (BP, Orlenie, Moya, itp.) Więc nie tworzymy różnych szablonów, tylko tworzymy szablon na paliwo gdzie brutto razem wstawiamy dostawcę.<br>   Plik:Dostawca-…")
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 26: Linia 26:
'''Konto kontrahenta odbiorcy''' - po wyborze tego parametru, dekret będzie zawierał konto kontrahenta, przypisane do niego w Oknie edycji [[Kontrahenci|kontrahenta]]. Należy pamiętać, że parametr ten ustanawiamy w polu &quot;Konto WN&quot; lub &quot;Konto MA&quot;.<br>
'''Konto kontrahenta odbiorcy''' - po wyborze tego parametru, dekret będzie zawierał konto kontrahenta, przypisane do niego w Oknie edycji [[Kontrahenci|kontrahenta]]. Należy pamiętać, że parametr ten ustanawiamy w polu &quot;Konto WN&quot; lub &quot;Konto MA&quot;.<br>


 
Wróć do:<br>
==Parametry VP_ODL Razem i VP_ NODL Razem==
-[[Bufor|Bufor zapisów]]<br>
 
-[[Księgowość - szybki start]]<br>
Program zawiera ponadto dwa nowe parametry usprawniające działanie szablonów, tworzonych do wprowadzania dokumentów zakupowych dotyczących ogólnie pojętego VAT od samochodów.
-[[Szablony]]<br>
 
-[[Strona główna]]
[[Plik:Vat-podlegajacy-odliczeniu.jpg|brak]]
 
 
Użycie przy konstruowaniu szablonu księgowego OBYDWU '''(obydwa parametry muszą zostać użyte w tym samym szablonie)''' tych parametrów powoduje &quot;rozbicie&quot; w oknie dekretów (zapisów księgi) danego dokumentu księgowego, kwoty VAT wczytanej z rejestru do którego został wprowadzony ten dokument na dwie kwoty w stosunku 50/50 (uwzględniając zaokrąglenie) :
 
* użycie parametru VP_ODL Razem - powoduje wczytanie do zapisów dokumentu (do dekretów tego dokumentu) z rejestru VAT połowy (50%) znajdującej się w tym rejestrze kwoty podatku VAT dla danego dokumentu księgowego, którą to kwotę użytkownik zaksięguje jako VAT podlegający odliczeniu,
* użycie parametru VP_NODL Razem - powoduje wczytanie do zapisów dokumentu (do dekretów tego dokumentu) z rejestru VAT połowy (50%) znajdującej się w tym rejestrze kwoty podatku VAT dla danego dokumentu księgowego, którą to kwotę użytkownik zaksięguje jako VAT niepodlegający odliczeniu.
 
 
Funkcja ta została stworzona dla szybszego i łatwiejszego wprowadzania do systemu faktur zakupowych związanych z ogólnie pojętym VAT od samochodów i rozliczania podatku VAT zawartego w tych dokumentach w stosunku 50/50.
 
 
'''UWAGA !!!'''
 
'''Należy pamiętać, że przy konstruowaniu szablonu księgowego służącego do wprowadzania dokumentów zakupowych dotyczących ogólnie pojętego VAT od samochodów, dla których zawarty w tych dokumentach podatek VAT rozliczany jest w stosunku 50/50, należy zastosować OBYDWA PARAMETRY (ZARÓWNO VP_ODL RAZEM JAK I VP NODL RAZEM).<br>''' '''Ponieważ każdy z tych parametrów przenosi do okna zapisów (dekretów) księgowych dokumentu 50% kwoty VAT wprowadzonej dla danego dokumentu do rejestru VAT.<br>
'''Tylko zastosowanie obydwu tych parametrów spowoduje przeniesienie do okna zapisów księgowych całej kwoty VAT z rejestru danego dokumentu i prawidłowe jej rozdzielenie na VAT odliczany i nieodliczany.'''<br>
 
 
'''UWAGA AKTUALIZACJA - ZMIANA PODEJŚCIA !!!'''
 
 
Przed &quot;epoką JPK&quot; - żaden przepis nie regulował wprowadzania do rejestru VAT nieodliczanej części (netto i VAT) z takich zakupów.<br> Dlatego też występowała praktyka polegająca na tym, że np. fakturę za paliwo (z prawem do odliczenia 50%) ujmowano w dwóch zapisach w rejestrze VAT: raz 50% z typem 4 (odliczenie), a raz 50% z typem 6 (bez odliczenia).<br>
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pliku JPK_VAT należy ujmować również dokumenty związane z nabyciem towarów i usług od których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT.<br>
 
Dokumenty księgowe, w przypadku których podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego, powinny być ujmowane do JPK_VAT tylko i wyłącznie w kwotach dających możliwość odliczenia (w takich samych kwotach powinny one trafiać również do rejestru VAT oraz deklaracji VAT).<br>
 
Podsumowując w odpowiednich pozycjach pliku JPK, jak również deklaracji VAT i rejestru VAT właściwe jest w takich przypadkach wykazanie kwoty netto i kwoty VAT w wysokości 50%.<br>
 
'''Dlatego też w programie prawidłowe ujęcie dokumentu z prawem do odliczenia częściowego polega na umieszczeniu w części rejestrowej wprowadzanego dokumentu tylko jednej linii zapisu z typem VAT 4 (w kwotach netto i VAT dających możliwość odliczenia).'''<br>
 
'''Podsumowując: W przypadku dodawania nowego dokumentu księgowego z którego rozliczenie VAT naliczonego odbywa się na zasadzie 50/50 (na przykład faktury za paliwo) i użycia w wykorzystywanym Szablonie księgowym parametrów VP_ODL Razem oraz VP_NODL Razem,<br> po skorzystaniu z przycisku 50% i przeniesieniu za pomocą szablonu danych (kwot netto, VAT i brutto) z części rejestrowej do dekretowej należy usunąć z części rejestrowej dokumentu zapis (linię) oznaczoną typem VAT 6.'''

Aktualna wersja na dzień 13:22, 15 kwi 2024

Faktury sprzedażowe i kosztowe przeważnie prowadzone są między różnymi podmiotami gospodarczym.
Wtedy zasadne jest tworzenia szablonu do tej operacji, skorzystanie z opcji DOSTAWCA/ODBIORCA w momencie wybierania parametrów szablonu.
Np. Paliwo możemy tankować na różnych stacjach (BP, Orlenie, Moya, itp.) Więc nie tworzymy różnych szablonów, tylko tworzymy szablon na paliwo gdzie brutto razem wstawiamy dostawcę.

 

Dostawca-odbiorca-szablony.jpg


Zamiast wybrania konta konkretnego kontrahenta, możecie Państwo z rozwijalnej listy wybrać opcję KONTO KONTRAHENTA DOSTAWCA.
Użycie tej opcji spowoduje, że podczas użycia wprowadzonego szablonu program automatycznie wczyta w tą pozycję szablonu konto kontrahenta wprowadzonego wcześniej przez Państwa do dokumentu księgowego.
 

Użycie przy tworzeniu szablonu, tych pozycji w odniesieniu do kont kontrahentów spowoduje, że wprowadzając dokument księgowy i używając utworzonego szablonu program automatycznie wczyta do dekretów konto kontrahenta użytego we wprowadzanym dokumencie.
Dzięki temu nie musimy tworzyć dla każdego kontrahenta osobnych szablonów, gdyż program automatycznie wczyta konto kontrahenta widocznego na dowodzie księgowym.


Wprowadzając dowód księgowy i wybierając kontrahenta w POLU KONTRAHENT, zyskujecie Państwo pewność, że po użyciu szablonu, wybrany kontrahent i jego konto zostaną wczytane do Zapisów ksiąg w dowodzie księgowym.
Dzięki tej opcji możemy używać w ramach operacji gospodarczych o tym samym typie (na przykład zakup energii elektrycznej, lub zakup paliwa), tego samego szablonu dla wielu różnych kontrahentów, bez potrzeby nanoszenia zmian w dekretach.
Jedynym warunkiem jest konieczność uprzedniego wprowadzenia tych kontrahentów do kartoteki kontrahentów, założenia dla każdego z nich konta analitycznego i powiązania tych kontrahentów z utworzonymi kontami analitycznymi.


Identyczną rolę pełni funkcja KONTO KONTRAHENTA ODBIORCY, z tym że przeznaczona jest dla kontrahentów będących naszymi odbiorcami.


Wskazówka !
Konto kontrahenta dostawcy - po wyborze tego parametru, dekret będzie zawierał konto kontrahenta, przypisane do niego w Oknie edycji kontrahenta. Należy pamiętać, że parametr ten ustanawiamy w polu "Konto WN" lub "Konto MA".
Konto kontrahenta odbiorcy - po wyborze tego parametru, dekret będzie zawierał konto kontrahenta, przypisane do niego w Oknie edycji kontrahenta. Należy pamiętać, że parametr ten ustanawiamy w polu "Konto WN" lub "Konto MA".

Wróć do:
-Bufor zapisów
-Księgowość - szybki start
-Szablony
-Strona główna