Wymagania techniczne
Wymagania techniczne programu Ognik Premium
Komputer
System
Program tworzony jest dla Windows od wersji XP[1] wzwyż (Ze względów bezpieczeństwa zalecamy korzystanie z nowszych - wspieranych jeszcze przez firmę Microsoft systemów)
Przydatna informacja dla użytkowników systemu Linux - nie testowaliśmy tego rozwiązania, jednak mamy sygnały od użytkowników - że z powodzeniem korzystają z Ognika na tych systemach po instalacji dodatku WINE
W przypadku systemów Mac - możliwym rozwiązaniem jest wirtualizacja na nich systemu Windows.
Procesor
Właściwie każdy komputer - wyprodukowany po roku 2000.
Ognik ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o zasoby komputera, na którym pracuje. De facto nie ma tzw. konfiguracji minimalnej, lecz ze względu na charakterystykę samego systemu Windows, do sprawnej pracy nadaje się stanowisko z procesorem klasy Intel i3 lub lepszym, dyskiem SSD i co najmniej 4GB RAM.
Dysk
Dowolny, (zalecane dyski SSD - ze względu na ich znacznie wyższą wydajność),
Wymagana wolna przestrzeń na dysku, na:
- program: ok. 100-150 MB
- każdą bazę danych: ok. 15-300 MB w zależności od liczby wprowadzonych zapisów
- archiwa: wielokrotność pojemności przeznaczonej na bazy danych i ilości zachowywanych archiwum (np. Jeśli bazy danych zajmują 5 GB - i chcemy zachowywać co najmniej 10 kopii wstecz - powinniśmy dysponować ok. 50 GB wolnego miejsca)
Monitor
- zalecana rozdzielczość pozioma 1920px lub więcej,
- minimalna w pełni wspierana rozdzielczość pozioma: 1280px
- minimalna obsługiwana rozdzielczość pozioma: 1024px - (obsługa może być niewygodna, a niektóre elementy niewidoczne)
Klawiatura
- dowolna, pozwalająca na wprowadzanie polskich znaków
Mysz lub touchpad
- dowolne
Drukarka
Program wykonuje wydruki w trybie graficznym. Powinien współpracować z każdą drukarką atramentową lub laserową.
Dostęp do internetu
Poniższe funkcje do poprawnego działania wymagają dodatkowo dostępu do sieci internet - wsparcie techniczne przez zdalny pulpit (uruchamiane przez użytkownika); - zgłoszenie aktywacji on-line (uruchamiane przez użytkownika); - automatyczne aktualizacje (uruchamiane domyślnie przy starcie programu - można wyłączyć w ustawieniach); - zgłaszanie uwag - (uruchamiane przez użytkownika); - raportowanie błędów - (uruchamiane przez użytkownika); - odwiedzenie naszej strony www (uruchamiane przez użytkownika); - wysyłka e-deklaracji i plików JPK (uruchamiane przez użytkownika); - pobieranie danych z systemów: REGON, NBP, VIES, Biała Lista (uruchamiane przez użytkownika); - przejście do systemy pomocy on-line (strona www, Ognik Wiki)
Serwer Firebird
Dedykowana instancja serwera: 2.5.x Serwer zawarty jest w dostarczonym przez nas instalatorze.
Serwer zostanie zainstalowany jako oddzielna instancja, przez co nie wpływa na inne ewentualnie istniejące (i poprawnie skonfigurowane) instancje serwera Firebird.
W przypadku, gdy nie jest możliwa instalacja serwera Firebird - zapewniamy wersję programu działającą bez instalacji pełnej wersji serwera. (oznaczoną literą E od ang. - Embedded) Ograniczeniem tej wersji jest jednak brak możliwości pracy w sieci komputerowej, w zamian wersja ta sprawdza się doskonale na pojedynczym komputerze. Nadaje się również do instalacji na dyskach przenośnych - o ile klient na taki sposób korzystania się zdecyduje. Technicznie jest to możliwe - jednak niezalecane ze względów bezpieczeństwa znajdujących się tam danych.
Zobacz także wersje programu
- ↑ * Niektóre instancje Windows XP mogą wymagać doinstalowania dodatkowych bibliotek