Parametry VP ODL Razem i VP NODL Razem
Program zawiera ponadto dwa nowe parametry usprawniające działanie szablonów, tworzonych do wprowadzania dokumentów zakupowych dotyczących ogólnie pojętego VAT od samochodów.
Użycie przy konstruowaniu szablonu księgowego OBYDWU (obydwa parametry muszą zostać użyte w tym samym szablonie) tych parametrów powoduje "rozbicie" w oknie dekretów (zapisów księgi) danego dokumentu księgowego, kwoty VAT wczytanej z rejestru do którego został wprowadzony ten dokument na dwie kwoty w stosunku 50/50 (uwzględniając zaokrąglenie) :
- użycie parametru VP_ODL Razem - powoduje wczytanie do zapisów dokumentu (do dekretów tego dokumentu) z rejestru VAT połowy (50%) znajdującej się w tym rejestrze kwoty podatku VAT dla danego dokumentu księgowego, którą to kwotę użytkownik zaksięguje jako VAT podlegający odliczeniu,
- użycie parametru VP_NODL Razem - powoduje wczytanie do zapisów dokumentu (do dekretów tego dokumentu) z rejestru VAT połowy (50%) znajdującej się w tym rejestrze kwoty podatku VAT dla danego dokumentu księgowego, którą to kwotę użytkownik zaksięguje jako VAT niepodlegający odliczeniu.
Funkcja ta została stworzona dla szybszego i łatwiejszego wprowadzania do systemu faktur zakupowych związanych z ogólnie pojętym VAT od samochodów i rozliczania podatku VAT zawartego w tych dokumentach w stosunku 50/50.
UWAGA !!!
Należy pamiętać, że przy konstruowaniu szablonu księgowego służącego do wprowadzania dokumentów zakupowych dotyczących ogólnie pojętego VAT od samochodów, dla których zawarty w tych dokumentach podatek VAT rozliczany jest w stosunku 50/50, należy zastosować OBYDWA PARAMETRY (ZARÓWNO VP_ODL RAZEM JAK I VP NODL RAZEM).
Ponieważ każdy z tych parametrów przenosi do okna zapisów (dekretów) księgowych dokumentu 50% kwoty VAT wprowadzonej dla danego dokumentu do rejestru VAT.
Tylko zastosowanie obydwu tych parametrów spowoduje przeniesienie do okna zapisów księgowych całej kwoty VAT z rejestru danego dokumentu i prawidłowe jej rozdzielenie na VAT odliczany i nieodliczany.
UWAGA AKTUALIZACJA - ZMIANA PODEJŚCIA !!!
Przed "epoką JPK" - żaden przepis nie regulował wprowadzania do rejestru VAT nieodliczanej części (netto i VAT) z takich zakupów.
Dlatego też występowała praktyka polegająca na tym, że np. fakturę za paliwo (z prawem do odliczenia 50%) ujmowano w dwóch zapisach w rejestrze VAT: raz 50% z typem 4 (odliczenie), a raz 50% z typem 6 (bez odliczenia).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pliku JPK_VAT należy ujmować również dokumenty związane z nabyciem towarów i usług od których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT.
Dokumenty księgowe, w przypadku których podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego, powinny być ujmowane do JPK_VAT tylko i wyłącznie w kwotach dających możliwość odliczenia (w takich samych kwotach powinny one trafiać również do rejestru VAT oraz deklaracji VAT).
Podsumowując w odpowiednich pozycjach pliku JPK, jak również deklaracji VAT i rejestru VAT właściwe jest w takich przypadkach wykazanie kwoty netto i kwoty VAT w wysokości 50%.
Dlatego też w programie prawidłowe ujęcie dokumentu z prawem do odliczenia częściowego polega na umieszczeniu w części rejestrowej wprowadzanego dokumentu tylko jednej linii zapisu z typem VAT 4 (w kwotach netto i VAT dających możliwość odliczenia).
Podsumowując: W przypadku dodawania nowego dokumentu księgowego z którego rozliczenie VAT naliczonego odbywa się na zasadzie 50/50 (na przykład faktury za paliwo) i użycia w wykorzystywanym Szablonie księgowym parametrów VP_ODL Razem oraz VP_NODL Razem,
po skorzystaniu z przycisku 50% i przeniesieniu za pomocą szablonu danych (kwot netto, VAT i brutto) z części rejestrowej do dekretowej należy usunąć z części rejestrowej dokumentu zapis (linię) oznaczoną typem VAT 6.
Wróć do:
-Bufor zapisów
-Księgowość - szybki start
-Szablony
-Strona główna