Instalacja w sieci LAN
Praca w sieci charakteryzuje się tym, że program zainstalowany jest na jednym głównym komputerze (serwerze) i gdzie znajdują się dane. Na kolejnych komputerach podłączonych do sieci program (zainstalowany w wersji klient) uruchamia się bazując na danych z serwera. Dzięki takiej organizacji pracy mamy możliwość pracy na wielu komputerach jednocześnie.
Zobacz także wersje programu
Instalacja serwera
Aby rozpocząć pracę w sieci komputerowej. W pierwszej kolejności musimy zainstalować program na jednym z komputerów podłączonych do sieci, który będzie pełnił funkcję serwera. Aby tego dokonać podczas procesu instalacji wybieramy opcję „Serwer”.
Gdy przejdziemy pomyślnie przez proces instalacji warto dla ułatwienia innym użytkownikom programu, od razu utworzyć plik konfiguracyjny do pracy zdalnej. Aby to zrobić po uruchomieniu programu, przechodzimy do zakładki PROGRAM, a następnie wybieramy USTAWIENIA GLOBALNE.
W wyświetlonym oknie wybieramy część okna nazwaną PRACA W SIECI.
Za pomocą przycisku WYGENERUJ PLIK KONFIGURACYJNY DO PRACY W SIECI tworzymy plik, który ułatwi Nam podłączenie kolejnych stanowisk do komputera.
Wskazówka! Można zapisać ten plik w ogólnie dostępnym folderze dla innych użytkowników sieci komputerowej lub na nośniku danych (np. pendrive). Ułatwi to w znaczący sposób możliwość „podpięcia” się kolejnych użytkowników do bazy danych zamieszczonej na serwerze.
Instalacja stanowiska
Gdy utworzymy serwer, kolejne komputery dołączamy instalując na nich program w wersji Klient. Po uruchomieniu programu pojawi się kreator połączenia zdalnego. Aby połączyć się z serwerem trzeba wybrać jedną z możliwości i postępować zgodnie z instrukcją kreatora.
Najprostszą metodą połączenia z serwerem kolejnych komputerów jest utworzenie pliku konfiguracyjnego po utworzeniu serwera i za jego pomocą dołączanie komputerów do serwera. Poniżej znajduje się szczegółowy opis możliwych sposobów połączenia z serwerem. Istnieją trzy możliwości utworzenia połączenia z serwerem:
Wczytaj dane do połączenia z pliku – po wybraniu tej opcji, przechodzimy do następnego okna przy pomocy przycisku „Dalej”. W kolejnym oknie znajduje się podpowiedź oraz ikona za pomocą której wczytujemy plik konfiguracyjny ze wskazanego folderu. Po wykonaniu tej czynności możemy rozpocząć swoją pracę.
Ustaw dane do połączenia ręcznie – po wybraniu tej opcji, przechodzimy do następnego okna przy pomocy przycisku „Dalej”. W kolejnym oknie wpisujemy nazwę serwera oraz ścieżkę instalacyjną serwera. Po wykonaniu tej operacji możemy rozpocząć swoją pracę.
Automatycznie wyszukaj serwer – po wybraniu tej opcji, program automatycznie przeskanuje całą sieć komputerową w celu odnalezienia serwera. Po wykryciu serwera, można rozpocząć swoją pracę.
Proces ustanawiania połączenia rozpoczyna się przy pierwszym uruchomieniu programu, który jest zainstalowany jako „klient”.