Import Wyciągów Bankowych z pliku o formacie .csv

Parent Previous Next

Głównymi założeniami dotyczącymi pliku .csv, z którego możliwe jest zaimportowanie wyciągów bankowych jest konieczność aby plik ten miał postać tabelaryczną (tabeli) oraz posiadał nagłówki.


Brak struktury tabelarycznej pliku rodzi konieczność dostosowania otrzymanego ze swojego banku wyciągu w formie pliku .csv do wymagań programu. Po edycji pliku .csv możliwe jest jego zaimportowanie do programu za pomocą kreatora importu. Poniżej przedstawiamy listę wymogów, które musi spełniać plik .csv aby można było go wczytać do programu:



Polityka banków zakłada, że odpowiednie eksporty plików .csv są dostępne tylko na droższych, korporacyjnych kontach. I tylko na takich kontach możliwe jest wygenerowanie jednorodnego pliku .csv w formie tabelarycznej.




Powyższy obrazek zawiera przykładowy kreator (dostępny na korporacyjnym koncie banku ING) przygotowania jednorodnych wyciągów bankowych w postaci tabelarycznych plików .csv z nagłówkami.


Po uzupełnieniu kreatora exportu odpowiednimi danymi w sposób przedstawiony na obrazku użytkownik może zapisać wyciągi bankowe do plików .csv. Utworzone w ten sposób na koncie bankowym pliki można od razu zaimportować do programu za pomocą specjalnego kreatora dostępnego w programie, którego sposób działania został opisany w poniższym artykule.


Najczęściej jednak plik .csv otrzymany z Państwa banku nie posiada struktury tabelarycznej i nie spełnia wymagań niezbędnych do przeprowadzenia importu w programie. Dlatego też zazwyczaj taki plik .csv otrzymany z banku należy edytować we własnym zakresie i dostosować go do wymagań przedstawionych na wstępie artykułu. Do edycji plików .csv najlepiej nadaje się program EXCEL.



UWAGA !!!

Dla banków które nie dają dobrej struktury plików warto zapisać sobie sposób dostosowania pliku do żądanej formy, żeby pamiętać go przy następnej okazji (przy następnym imporcie).


Po dokonaniu zmian w pliku .csv otrzymanym z banku i dostosowaniu jego struktury do wymogów programu należy zapisać go jako .csv rozdzielany przecinkami.



Tak przygotowany plik może być już wczytany za pomocą kreatora importu z pliku CSV do programu.



UWAGA !!!


Przed pierwszymi próbami importu wyciągów bankowych z pliku .csv należy zrobić archiwum danych. Jest to wskazane ponieważ w razie pomyłki (na przykład w przypadku wczytania dwa razy tych samych danych z pliku .csv) można było powrócić do stanu sprzed importu.


Uruchomienie Kreatora Importu w programie i wczytanie wyciągów bankowych


Kreator Importu z plików .csv jest dostępny w Buforze Zapisów. Aby z niego skorzystać należy z górnego Menu wybrać kolejno: IMPORTY >> KREATOR IMPORTU Z PLIKU CSV



W nowo wyświetlonym oknie należy wskazać plik .csv z którego chcemy importować wyciągi bankowe.



UWAGI !!!





W następnym kroku wybieramy opcję DALEJ – WCZYTAJ PLIK i podążamy za wskazówkami KREATORA.


W nowo wyświetlonym oknie mamy możliwość sprawdzenia czy dane z pliku .csv zostały poprawnie wczytane (czy każda z kolumn zawiera prawidłowe dane oraz czy program nie wczytał całych linii do jednej kolumny lub nie rozpoznał kwot na skutek ustawienia niewłaściwych separatorów).





UWAGA !!!


Jeżeli na tym etapie stwierdzicie Państwo, że plik nie został wczytany poprawnie możecie przyciskiem ANULUJ zamknąć Kreator Importu i nanieść poprawki w pliku .csv lub przyciskiem WSTECZ wrócić do poprzedniego okna i ustawić właściwe separatory kolumn i kwot.


Jeżeli plik został wczytany poprawnie należy wybrać opcję DALEJ – DOPASUJ DANE.


W kolejnym oknie należy połączyć kolumny z pliku .csv z polami w programie.




Należy uzupełnić co najmniej pola KWOTA I DATA. Jeżeli w pliku .csv mamy również pozostałe kolumny to należy przypisać je do odpowiednich pól, wtedy zostaną one zaczytane do programu.


Aby przejść do kolejnego okna KREATORA należy użyć przycisku DALEJ-PRZETWÓRZ DANE.






W nowo wyświetlonym oknie możemy sprawdzić wynik importu.


Następnie należy wybrać DZIENNIK i SERIĘ do których wprowadzone zostaną zapisy z pliku .csv po ich zaimportowaniu do programu. Ustawiamy również KONTO KSIĘGOWE DLA RACHUNKU BANKOWEGO.


Opcjonalnie mamy możliwość wprowadzenia opisu dla dokumentów, dopięcia kont kontrahentów (w przypadku gdy plik .csv zawiera kolumnę z rachunkami bankowymi kontrahentów, którzy w programie posiadają wprowadzone analogiczne numery rachunków bankowych), oraz dodania kontrahenta do opisu.


Istnieje również możliwość przypisania użytkownika odpowiedzialnego za wprowadzanie importowanych dokumentów do programu.


W celu zaimportowania wyciągów bankowych do programu należy użyć przycisku DALEJ-KSIĘGUJ.



Wyciągi bankowe zostały zaimportowane do BUFORA ZAPISÓW. Teraz w celu ich sprawdzenia i zatwierdzenia należy otworzyć każdy z wyciągów, sprawdzić jego poprawność, ewentualnie uzupełnić brakujące konta i nanieść niezbędne poprawki.


Po sprawdzeniu i uzupełnieniu wyciągu zapisujemy go za pomocą przycisku ZAPISZ.


UWAGI !!!



Częste Pytania