PROGRAM KSIĘGOWY dla samodzielnych księgowych. Kompletny, szybki i sprawdzony przez tysiące księgowych takich jak TY!

Jak archiwizować dane w OGNIKu Premium?

W OGNIKu Premium wszystkie dane księgowe znajdują się w katalogu "dane", który z kolei znajduje się w folderze (katalogu) instalacyjnym programu.

Najprostszym sposobem archiwizacji danych jest wykonanie kopii całego katalogu "dane" na dysku lokalnym.

Możemy na przykład utworzyć sobie na dysku swojego komputera folder "Archiwa OGNIK Premium", i umieszczać w tym folderze sporządzane co jakiś czas kopie folderu "dane". Dodatkowo skopiowane tam foldery "dane" warto dla rozróżnienia oznaczać w nazwie folderu datą utworzenia (kopiowania).

 

Powyższy sposób ma swoje wady i zalety. W razie potrzeby kopie zapasowe są pod ręką, jednak w razie awarii systemu lub dysku komputera możemy stracić całą naszą pracę. Dlatego też, oprócz kopii na dysku zasadne i rozsądne jest wykonywanie kopii zapasowych folderu "dane" na dyski przenośne, pendrive lub inny komputer (na przykład na domowy laptop).

PAMIĘTAJ - BEZ KOPII ZAPASOWEJ BAZY DANYCH - W RAZIE AWARII SYSTEMU WINDOWS LUB DYSKU KOMPUTERA MOŻESZ STRACIĆ WSZYSTKIE WYNIKI SWOJEJ PRACY.

Dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa Państwa danych w OGNIKU Premium znalazła się funkcja pozwalająca na wykonywanie archiwum bazy (baz) danych z której program korzysta. Funkcje tą można uruchomić wybierając zakładkę PROGRAM, a następnie używając opcji ARCHIWIZACJA DANYCH. Wykonane archiwa domyślnie zapisywane są w katalogu, gdzie zainstalowaliśmy program z tym, że widoczne są one w podfolderze "archiwa".

UWAGA !!!

ZALECANE JEST REGULARNE WYKONYWANIE ARCHIWUM DANYCH. SUGERUJEMY RÓWNIEŻ, ABY UTWORZONY FOLDER "ARCHIWA" KOPIOWAĆ NA DODATKOWY NOŚNIK DANYCH, PRZECHOWYWANY W BEZPIECZNEJ LOKALIZACJI.

Ochrona danych

  • dostęp do bazy danych jest ograniczony,
  • baza zawiera mechanizmy ochronne przez nieautoryzowanym dostępem,
  • próba modyfikacji bazy danych za pomocą innego oprogramowania może doprowadzić do uszkodzenia lub zablokowania bazy danych,
  • baza danych powinna pracować na maszynie znajdującej się w chronionym pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności,
  • zawsze gdy to możliwe należy stosować system podtrzymywania napięcia serwera, a także mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe,
  • w przypadku sieciowych wersji programu ogromny wpływ na wydajność pracy ma jakość sieci komputerowej.