Typ Vat: Różnice pomiędzy wersjami

Z OgnikWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 23 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Typy VAT dla faktur [[Seria_dokumentów|obsługiwanych jak]] '''faktura zakupu''':  
== Typy VAT dla faktur [[Serie_dokumentów|obsługiwanych jak]] '''faktura zakupu''' ==
 
[[Plik:Obslugaj jak zav.jpg|prawo]]
Przy dodawaniu nowego dowodu należy wybrać jeden z poniższych Typów VAT, dotyczących podatku naliczonego:
Przy dodawaniu nowego dowodu należy wybrać jeden z poniższych Typów VAT, dotyczących podatku naliczonego:


* '''1 - Nabycie środków trwałych związanych wyłącznie z dostawą opodatkowaną''' - zgodnie z definicją dotyczy nabycia środków trwałych. Kwoty nabycia zostaną przeniesione do odpowiednich pozycji na deklaracji VAT. W przypadku wyboru tego Typu VAT cały naliczony podatek VAT zostanie przeniesiony na deklaracje VAT.
* [[1 - Nabycie środków trwałych związanych wyłącznie z dostawą opodatkowaną]]


* '''2 - Nabycie środków trwałych związanych  z dostawą zwolnioną oraz opodatkowaną''' - zgodnie z definicją dotyczy nabycia środków trwałych. Kwoty nabycia zostaną przeniesione do odpowiednich pozycji na deklaracji VAT. W przypadku wyboru tego Typu VAT, naliczony podatek VAT zostanie przeniesiony na deklaracje VAT zgodnie z wprowadzonym współczynnikiem VAT.
* [[2 - Nabycie środków trwałych związanych  z dostawą zwolnioną oraz opodatkowaną]]


Ważne!!
<span style="color:red">Ważne!!</span>
W przypadku gdy współczynnik wynosi 100% cała kwota podatku naliczonego, zostanie przeniesiona na deklaracje VAT.
W przypadku gdy współczynnik wynosi 100% cała kwota podatku naliczonego, zostanie przeniesiona na deklaracje VAT.
----
* [[3 - Nabycia środków trwałych związane wyłącznie z dostawą zwolnioną]]
* [[4 - Nabycia pozostałe związane wyłącznie z dostawą opodatkowaną]]
* [[5 - Nabycia pozostałe związane z dostawą zwolnioną oraz opodatkowaną]]
<span style="color:red">Ważne!!</span>
W przypadku gdy współczynnik wynosi 100% cała kwota podatku naliczonego zostanie przeniesiona na deklaracje VAT.
----
* [[6 - Nabycia pozostałe związane wyłącznie z dostawą zwolnioną]]
* [[7 - Nabycia śr. trwałych związane z dostawą nie podlegającą VAT z prawem do odliczenia]]
* [[8 - Nabycia pozostałe związane z dostawą nie podlegającą VAT z prawem do odliczenia]]
* [[WNT - Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów]]
* [[IMT - Import Towarów]]
* [[IMU - Import Usług]]
* [[IMUa - Import Usług art. 28b ustawy]]
* [[DTN - Dostawa Towarów]]
* [[NST - Wewnątrzwspólnotowe Nabycie środków transportu]]
* [[KNS - Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych]]
* [[KNP - Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć]]
* [[KN89b1 - Korekta podatku naliczonego o której mowa w art. 89b ust.1 ustawy]]
* [[KN89b2 - Korekta podatku naliczonego o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy]]
* [[NPS - Kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych]]
* [[WNT_T - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - trójstronne]]
* [[GN - Nabycia wewnątrz Grupy VAT]]
----
W związku z tym, że od dnia 01.07.2015r. zostają wprowadzone nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K, dla podmiotów na które przepisy nakładają obowiązek składania deklaracji według nowych wzorów już od dnia 01.07.2015r, wprowadzone zostały trzy dodatkowe typy VAT dla zakupu.
* [[RCN5 - Odwrotne obciążenie - nabywca - art.17.1.5 - towary]]


* '''3 - Nabycia środków trwałych związane wyłącznie z dostawą zwolnioną''' - zgodnie z definicją dotyczy nabycia środków trwałych. W przypadku wyboru tego Typu VAT, na deklaracje zostanie przeniesiona jedynie kwota netto, podatek naliczony nie zostanie uwzględniony na deklaracji VAT.  
* [[RCN7 - Odwrotne obciążenie - nabywca - art.17.1.7 - towary]]


* '''4 - Nabycia pozostałe związane wyłącznie z dostawą opodatkowaną''' - zgodnie z definicją dotyczy pozostałych nabyć. Kwoty nabycia zostaną przeniesione do odpowiednich pozycji na deklaracji VAT. W przypadku wyboru tego Typu VAT cały naliczony podatek VAT zostanie przeniesiony na deklaracje VAT.
* [[RCN8 - Odwrotne obciążenie - nabywca - art.17.1.8 - usługi]]




* '''5 - Nabycia pozostałe związane z dostawą zwolnioną oraz opodatkowaną''' - zgodnie z definicją dotyczy pozostałych nabyć. Kwoty nabyć zostaną przeniesione do odpowiednich pozycji na deklaracji VAT. W przypadku wyboru tego Typu VAT, naliczony podatek VAT zostanie przeniesiony na deklaracje VAT zgodnie z wprowadzonym współczynnikiem VAT.
Wprowadzenie osobnych typów VAT dla dostawy towarów (RCN7) i świadczenia usług (RCN8) umożliwia bardziej szczegółową analizę zapisów opatrzonych tymi typami VAT.


Ważne!!
'''Warunkowo typ VAT DTN może być używany do 31.12.2015r jeśli podmiot nie świadczy usług lub nie nabywa towarów dla których podatnikiem jest nabywca: art.17 ust.1 pkt.7 lub 8 ustawy. Po upływie terminu 31.12.2015r również oni będą mieli obowiązek sporządzania deklaracji według nowego wzoru, a co za tym idzie korzystania z typów VAT RCN5 RCN7 i RCN8.'''


W przypadku gdy współczynnik wynosi 100% cała kwota podatku naliczonego zostanie przeniesiona na deklaracje VAT.
== Typy VAT dla faktur [[Serie_dokumentów|obsługiwanych jak]] '''faktura sprzedaży''' ==


* '''6 - Nabycia pozostałe związane wyłącznie z dostawą zwolnioną''' - zgodnie z definicją dotyczy pozostałych nabyć. W przypadku wyboru tego Typu VAT, na deklaracje zostanie przeniesiona jedynie kwota netto, podatek naliczony nie zostanie uwzględniony na deklaracji VAT.
Przy dodawaniu nowego dowodu należy wybrać jeden z poniższych Typów VAT, dotyczących podatku należnego:
[[Plik:Obsluguj jak spv.jpg|prawo]]
* [[0 - Dostawa]]


* '''7 - Nabycia śr. trwałych związane z dostawą nie podlegającą VAT z prawem do odliczenia''' - zgodnie z definicją dotyczy nabycia środków trwałych. W przypadku wyboru tego Typu VAT, zapis zostanie uwzględniony na utworzonym rejestrze VAT. Do deklaracji VAT zostanie przeniesiona zarówno kwota netto jak i VAT (odliczenie 100%).
<span style="color:red">Ważne!!</span>


* '''8 - Nabycia pozostałe związane z dostawą nie podlegającą VAT z prawem do odliczenia''' -  zgodnie z definicją dotyczy pozostałych nabyć. W przypadku wyboru tego Typu VAT, zapis zostanie uwzględniony na utworzonym rejestrze VAT. Do deklaracji VAT zostanie przeniesiona zarówno kwota netto jak i VAT (odliczenie 100%).
W przypadku gdy zapis zawiera stawki VAT, których deklaracja VAT nie uwzględnia. Taki zapis nie zostanie przeniesiony na deklarację VAT.  
----
* [[DPK - Dostawa Towarów Poza Krajem]]


* '''WNT - Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów''' - zgodnie z definicją dotyczy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W przypadku wyboru tego Typu VAT, zapis zostanie uwzględniony na rejestrze VAT jako dostawa. W deklaracji VAT zapis zostanie uwzględniony w odpowiedniej pozycji rozliczenia podatku należnego.
* [[DPKa - Dostawa Towarów Poza Krajem art. 100 ust.1 pkt 4 ustawy]]


* '''IMT - Import Towarów''' - zgodnie z definicją dotyczy importu towarów. W przypadku wyboru tego Typu VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiedniej kolumnie rozliczenia podatku należnego.
* [[WDT - Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów]]


* '''IMU - Import Usług''' - zgodnie z definicją dotyczy importu usług. W przypadku wyboru tego Typu VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiedniej kolumnie rozliczenia podatku należnego.
* [[EXP - Eksport Towarów]]


* '''IMUa - Import Usług art. 28b ustawy''' - zgodnie z definicją dotyczy szczególnego przypadku importu usług. W przypadku wyboru tego Typu VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiedniej kolumnie rozliczenia podatku należnego.
* [[DTN - Dostawa Towarów, których podatnikiem jest nabywca]]


* '''DTN - Dostawa Towarów''', których podatnikiem jest nabywca - zgodnie z definicją dotyczy dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca. W przypadku wyboru tego Typu VAT, zapis ten zostanie uwzględniony w odpowiedniej kolumnie rozliczenia podatku należnego.
* [[MOSS - VAT MOSS]]


* '''NST - Wewnątrzwspólnotowe Nabycie środków transportu''' - zgodnie z definicją dotyczy wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu. W przypadku wyboru tego Typu VAT, kwota podatku VAT zostanie uwzględniona w odpowiedniej kolumnie w deklaracji VAT.
* [[ZKR - Zwrot odliczonej lub zwróconej kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących]]


* '''KNS - Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych''' - zgodnie z definicją dotyczy korekt od nabycia środków trwałych. W przypadku wyboru tego typu VAT kwota podatku VAT zostanie uwzględniona w odpowiednim polu deklaracji VAT.
* [[SPN - Kwota podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury]]


* '''KNP - Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć''' - zgodnie z definicją dotyczy korekt od pozostałych nabyć. W przypadku wyboru tego typu VAT kwota podatku VAT zostanie uwzględniona w odpowiednim polu deklaracji VAT.
* [[0_129 - Dostawa towarów o której mowa w art. 129 ustawy]]


* '''KN89b1 - Korekta podatku naliczonego o której mowa w art. 89b ust.1 ustawy''' - zgodnie z definicją dotyczy szczególnego przypadku korekty podatku naliczonego. W przypadku wyboru tego typu VAT kwota podatku VAT  zostanie uwzględniona w odpowiednim polu deklaracji VAT.
* [[KN89a1 - Korekta podatku należnego o której mowa w art. 89a ust.1 ustawy]]


* '''KN89b2 - Korekta podatku naliczonego o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy''' - zgodnie z definicją dotyczy szczególnego przypadku korekty podatku naliczonego. W przypadku wyboru tego typu VAT kwota podatku VAT zostanie uwzględniona w odpowiednim polu deklaracji VAT.
* [[KN89a4 - Korekta podatku należnego o której mowa w art. 89a ust.4 ustawy]]


* '''NPS - Kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych''' - zgodnie z definicją dotyczy wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. W przypadku wyboru tego typu VAT kwota podatku VAT zostanie uwzględniona w odpowiednim polu deklaracji VAT
* [[WDT_T - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów - trójstronne]]


* WNT_T - '''wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - trójstronne''' - zgodnie z definicją dotyczy transakcji trójstronnych przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. W przypadku wyboru tego typu VAT transakcja zostanie odpowiednio oznaczona w deklaracji VAT-UE
* [[GD - Dostawy wewnątrz grupy vat]]
----
Nowe typy VAT (na przykład 0_129, SPN, ZKR) dostępne są w programie począwszy od deklaracji VAT-7(17) i VAT-7K(11).


W związku z tym, że od dnia 01.07.2015r. zostają wprowadzone nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K, dla podmiotów na które przepisy nakładają obowiązek składania deklaracji według nowych wzorów już od dnia 01.07.2015r, wprowadzone zostały dwa dodatkowe typy VAT dla sprzedaży.


W związku z tym, że od dnia 01.07.2015r. zostają wprowadzone nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K, dla podmiotów na które przepisy nakładają obowiązek składania deklaracji według nowych wzorów już od dnia 01.07.2015r, wprowadzone zostały trzy dodatkowe typy VAT dla zakupu.
* '''RCD7 - Odwrotne obciążenie - dostawca - art.17.1.7 - towary''' (tylko netto)
* '''RCD8 - Odwrotne obciążenie - dostawca - art.17.1.8 - usługi''' (tylko netto)


* '''RCN5 - Odwrotne obciążenie - nabywca - art.17.1.5 - towary''' - typ ten zgodnie z definicją dotyczy dostawy towarów dla których podatnikiem jest nabywca o którym jest mowa w art.17 ust.1 pkt.5 ustawy. W przypadku wyboru tego typu VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiednich polach nowego wzoru deklaracji VAT - 7 i VAT - 7K.


* '''RCN7 - Odwrotne obciążenie - nabywca - art.17.1.7 - towary''' - typ ten zgodnie z definicją dotyczy dostawy towarów dla których podatnikiem jest nabywca o którym jest mowa w art.17 ust.1 pkt.7 ustawy. W przypadku wyboru tego typu VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiednich polach nowego wzoru deklaracji VAT - 7 i VAT - 7K.  
Typy te zgodnie z definicją dotyczą dostawy towarów oraz świadczenia usług dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art.17 ust.1 pkt. 7 lub 8 ustawy. W przypadku wyboru tych typów VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiednim polu, nowego wzoru deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.


* '''RCN8 - Odwrotne obciążenie - nabywca - art.17.1.8 - usługi''' - typ ten zgodnie z definicją dotyczy świadczenia usług dla których podatnikiem jest nabywca o którym jest mowa w art.17 ust.1 pkt.8 ustawy. W przypadku wyboru tego typu VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiednich polach nowego wzoru deklaracji VAT - 7 i VAT - 7K.  
Wprowadzenie osobnych typów VAT dla dostawy towarów (RCD7) i świadczenia usług (RCD8) umożliwia bardziej szczegółową analizę zapisów opatrzonych tymi typami VAT.


Warunkowo typ VAT DTN może być używany do 31.12.2015r jeśli podmiot nie świadczy usług lub nie nabywa towarów dla których podatnikiem jest nabywca: art.17 ust.1 pkt.7 lub 8 ustawy.  Po upływie terminu 31.12.2015r również oni będą mieli obowiązek sporządzania deklaracji według nowego wzoru, a co za tym idzie korzystania z typów VAT RCD7 i RCD8.


Wprowadzenie osobnych typów VAT dla dostawy towarów (RCN7) i świadczenia usług (RCN8) umożliwia bardziej szczegółową analizę zapisów opatrzonych tymi typami VAT.
----


'''Warunkowo typ VAT DTN może być używany do 31.12.2015r jeśli podmiot nie świadczy usług lub nie nabywa towarów dla których podatnikiem jest nabywca: art.17 ust.1 pkt.7 lub 8 ustawy. Po upływie terminu 31.12.2015r również oni będą mieli obowiązek sporządzania deklaracji według nowego wzoru, a co za tym idzie korzystania z typów VAT RCN5 RCN7 i RCN8.'''
Zobacz też:<br>
- [[JPK_V7]]<br>
- [[Wysyłka JPK]]<br>
- [[Strona główna]]<br>

Aktualna wersja na dzień 14:37, 20 mar 2025

Typy VAT dla faktur obsługiwanych jak faktura zakupu

Obslugaj jak zav.jpg

Przy dodawaniu nowego dowodu należy wybrać jeden z poniższych Typów VAT, dotyczących podatku naliczonego:

Ważne!!

W przypadku gdy współczynnik wynosi 100% cała kwota podatku naliczonego, zostanie przeniesiona na deklaracje VAT.


Ważne!!

W przypadku gdy współczynnik wynosi 100% cała kwota podatku naliczonego zostanie przeniesiona na deklaracje VAT.



W związku z tym, że od dnia 01.07.2015r. zostają wprowadzone nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K, dla podmiotów na które przepisy nakładają obowiązek składania deklaracji według nowych wzorów już od dnia 01.07.2015r, wprowadzone zostały trzy dodatkowe typy VAT dla zakupu.


Wprowadzenie osobnych typów VAT dla dostawy towarów (RCN7) i świadczenia usług (RCN8) umożliwia bardziej szczegółową analizę zapisów opatrzonych tymi typami VAT.

Warunkowo typ VAT DTN może być używany do 31.12.2015r jeśli podmiot nie świadczy usług lub nie nabywa towarów dla których podatnikiem jest nabywca: art.17 ust.1 pkt.7 lub 8 ustawy. Po upływie terminu 31.12.2015r również oni będą mieli obowiązek sporządzania deklaracji według nowego wzoru, a co za tym idzie korzystania z typów VAT RCN5 RCN7 i RCN8.

Typy VAT dla faktur obsługiwanych jak faktura sprzedaży

Przy dodawaniu nowego dowodu należy wybrać jeden z poniższych Typów VAT, dotyczących podatku należnego:

Obsluguj jak spv.jpg
Ważne!!

W przypadku gdy zapis zawiera stawki VAT, których deklaracja VAT nie uwzględnia. Taki zapis nie zostanie przeniesiony na deklarację VAT.



Nowe typy VAT (na przykład 0_129, SPN, ZKR) dostępne są w programie począwszy od deklaracji VAT-7(17) i VAT-7K(11).

W związku z tym, że od dnia 01.07.2015r. zostają wprowadzone nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K, dla podmiotów na które przepisy nakładają obowiązek składania deklaracji według nowych wzorów już od dnia 01.07.2015r, wprowadzone zostały dwa dodatkowe typy VAT dla sprzedaży.

  • RCD7 - Odwrotne obciążenie - dostawca - art.17.1.7 - towary (tylko netto)
  • RCD8 - Odwrotne obciążenie - dostawca - art.17.1.8 - usługi (tylko netto)


Typy te zgodnie z definicją dotyczą dostawy towarów oraz świadczenia usług dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art.17 ust.1 pkt. 7 lub 8 ustawy. W przypadku wyboru tych typów VAT, zapis zostanie uwzględniony w odpowiednim polu, nowego wzoru deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Wprowadzenie osobnych typów VAT dla dostawy towarów (RCD7) i świadczenia usług (RCD8) umożliwia bardziej szczegółową analizę zapisów opatrzonych tymi typami VAT.

Warunkowo typ VAT DTN może być używany do 31.12.2015r jeśli podmiot nie świadczy usług lub nie nabywa towarów dla których podatnikiem jest nabywca: art.17 ust.1 pkt.7 lub 8 ustawy. Po upływie terminu 31.12.2015r również oni będą mieli obowiązek sporządzania deklaracji według nowego wzoru, a co za tym idzie korzystania z typów VAT RCD7 i RCD8.


Zobacz też:
- JPK_V7
- Wysyłka JPK
- Strona główna