Plan kont dla Księgi Podatkowej został zaprojektowany w podobny sposób jak w przypadku planu kont dla Księgi Handlowej. Dzięki takiemu zabiegowi program stwarza wiele ciekawych i przydatnych możliwości. Oprócz księgowania na kontach odpowiadających poszczególnym kolumnom w Księdze, możemy utworzyć do nich konta bardziej szczegółowe.
Zapisy z takich kont zostaną również dołączone do wybranej kolumny w KPiR.
W pierwszej kolejności trzeba podjąć decyzję czy chcemy prowadzić rozszerzoną analizę zapisów księgowych w przypadku Księgi Podatkowej, ponieważ nie jest to wymagane.
Pierwszym z dodatkowych wariantów jest ułożenie planu kont, podzielonego na różne podmioty. Tworzymy wtedy konta główne odpowiadające wybranym podmiotom.
Na przykład konta: SKLEP "X", SKLEP "Z" i w ramach tych kont głównych tworzymy konta analityczne odpowiadające poszczególnym kolumnom w Księdze Podatkowej.
Struktura w tym przypadku może wyglądać w taki sposób:
Dzięki takiemu zabiegowi mamy pełną kontrolę nad poszczególnymi podmiotami. Widzimy jakie przychody oraz koszty generuje SKLEP "X" i SKLEP "Z".
Drugim z dodatkowych wariantów jest stworzenie kont analitycznych dla wybranych kont syntetycznych odpowiadających kolumnom w Księdze.
Jeżeli chcemy rozdzieli nasze wydatki w taki sposób aby wyodrębnić wydatki na paliwo w prowadzonej firmie. W takim przypadku tworzymy np. konta analityczne 13-PALIWO i 13-POZOSTAŁE. Jeżeli wykonamy taką operacje możemy utworzyć kolejny poziom analityki.
Przykład utworzonych w ten sposób kont analitycznych przedstawiony jest poniżej.
Oczywiście jeżeli chcemy możemy utworzyć dowolną ilość kont analitycznych. Jednak w tym momencie należy pamiętać, że w przypadku utworzenia kont analitycznych nie mamy możliwości zapisu na koncie nadrzędnym. Zawsze księgujemy zapisy na kontach analitycznych.
Podane wyżej rozwiązanie jest jedynie przykładem. Oczywiście możemy stosować konta analityczne dla wszystkich kont zdefiniowanych w programie.