PROGRAM KSIĘGOWY dla samodzielnych księgowych. Kompletny, szybki i sprawdzony przez tysiące księgowych takich jak TY!

"3 licencje w cenie 2" - Promocja dla Fundacji i Stowarzyszeń

Tylko teraz w przypadku zakupu licencji programu OGNIK Premium Księga Handlowa dla Fundacji i Stowarzyszeń możecie Państwo skorzystać z dodatkowego rabatu.

Na czym polega promocja ?

Decydując się na zakup programu księgowego OGNIK Premium, namówcie swoich znajomych z innych fundacji lub stowarzyszeń również poszukujących programu księgowego, do zakupu OGNIKa.

Co zyskujecie?

Na promocji skorzystacie zarówno Wy jak i Wasi znajomi. Dzwoniąc do Nas i składając telefoniczne zamówienie na zakup trzech programów księgowych "OGNIK Premium Księga Handlowa dla Fundacji i Stowarzyszeń" OTRZYMUJECIE PAŃSTWO TRZY LICENCJE W CENIE DWÓCH.

Finalnie w przypadku zakupu trzech licencji programu zyskujecie ponad 30% dodatkowego rabatu. Więcej informacji uzyskacie Państwo kontaktując się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Warunki i regulamin promocji znajdziecie Państwo tutaj.

Osoby fizyczne mogą podpisywać wysyłane pliki JPK danymi

Dnia 2 lutego 2018 roku opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane.

Zgodnie z tym rozporządzeniem podatnik będący osobą fizyczną może do dnia 31 grudnia 2018r opatrywać (podpisywać) księgi przesyłane w formacie JPK (w tym JPK_VAT) zestawem unikalnych danych w postaci elektronicznej dotyczących tego podatnika. Unikalny zestaw danych obejmuje:

1. identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL,

2. imię (pierwsze),

3. nazwisko,

4. datę urodzenia,

5. kwotę przychodu (wykazaną w odpowiedniej dla podatnika deklaracji PIT) za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania księgi. W przypadku gdy za ten rok podatkowy nie złożono żadnego zeznania podatnik wpisuje wartość "0" (zero).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lutego 2018 roku. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach Ministerstwa Finansów.

MF wdraża w systemach JPK_VAT (3) - możliwe problemy z wysyłką JPK

Szanowni Państwo

Od wczoraj MF wdraża w systemach nową strukturę JPK_VAT (3) - z tego powodu możliwe są problemy z wysyłką JPK;
(np. Nie da się już wysłać JPK_VAT wg. schematu 2 a jeszcze nie da się wysłać JPK_VAT w schematu 3. Czyli sytuacja patowa :-/)

MF zapowiada zakończenie prac na dzień 02-02-2018.

Wykaz podmiotów VAT

W dniu 13.01.2018r. Ministerstwo Finansów opublikowało wykaz podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT. Wykaz ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom weryfikacji rzetelności ich kontrahentów. Więcej informacji oraz aktualny wykaz podmiotów VAT znajdziecie Państwo na stronach Ministerstwa Finansów.

Sprawdź termin ważności swojego podpisu elektronicznego

Obowiązek wysyłania plików JPK_VAT zbliża się wielkimi krokami. Pliki JPK wysyłane z aplikacji klienckiej Ministerstwa Finansów mogą być podpisywane tylko i wyłącznie za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego lub EPUAP.

Jeżeli posiadacie Państwo kwalifikowany podpis elektroniczny SPRAWDŹCIE DO KIEDY JEST ON WAŻNY. Tylko aktualny i ważny klucz (podpis) elektroniczny pozwoli na prawidłowe podpisanie i wysłanie plików JPK.

JPK_VAT (2) i JPK_VAT (3) - obowiązujące terminy

Informujemy iż w dniu 13.10.2017 r. na stronach Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja zgodnie z którą pliki JPK_VAT za miesiące wrzesień – grudzień 2017r. należy przesyłać zgodnie z dotychczas obowiązującą strukturą tj. JPK_VAT (2). Struktura JPK_VAT (3) obowiązująca od 01.01.2018 r. będzie po raz pierwszy obowiązywała dla rejestrów VAT za styczeń 2018r.

Źródło: Ministerstwo Finansów – link

Jak się przygotować do wysyłania plików JPK

NIE ZWLEKAJ Z PRZETESTOWANIEM DZIAŁANIA PLIKÓW JPK_VAT W PROGRAMIE OGNIK PREMIUM. NIE CZEKAJ DO STYCZNIA CZY LUTEGO I BĄDŹ PRZYGOTOWANY JUŻ TERAZ !!!

Obowiązek wysyłki jednolitych plików kontrolnych (JPK_VAT) od stycznia 2018 dotyczył będzie już wszystkich podatników VAT. Warto przygotować się do niego nieco wcześniej - szczególnie, że może on wymagać np. uzupełnienia kartotek kontrahentów - co może zabrać sporo czasu. Poniżej przedstawiamy w kilku prostych punktach czynności, które należy przeprowadzić, aby być przygotowanym na wysyłkę plików JPK z OGNIKa Premium.

Czytaj więcej: Jak się przygotować do wysyłania plików JPK

MF opublikowało nowe struktury JPK_VAT(3)

Na stronach MF zostały opublikowane nowe struktury JPK_VAT(3). Będą one stosowane od stycznia 2018.
W stosunku do aktualnej struktury JPK_VAT (2) wprowadzone zmiany nie są znaczące i obejmują m.in: wskazane celu złożenia deklaracji, adresu e-mail do kontaktu i nazwy systemu z jakiego został wygenerowany plik JPK. Niemniej w OGNIKU udostępnimy je już w najbliższym czasie, tak - abyście mieli Państwo czas na ich przetestowanie na własnych danych.

Poleć OGNIKA - odbierz nagrodę!

Szanowni Państwo

Zapraszamy do udziału w naszej akcji Promocyjnej.

Jeśli polecicie Ognika swoim znajomym wszyscy na tym skorzystają!

Wasz znajomy - otrzyma od nas 100 złotych rabatu na zakup nowej licencji Ognika.

My - ponieważ zdobędziemy nowego Klienta

A Wy - gdyż również otrzymacie 100 złotych w postaci Bonu Rabatowego na zakup rozszerzeń lub aktualizacji na kolejny rok!

Czytaj więcej: Poleć OGNIKA - odbierz nagrodę!

Szybszy zwrot podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Złóż plik JPK_VAT już za październik i otrzymaj szybszy zwrot podatku!

Ministerstwo Finansów informuje, iż mikroprzedsiębiorcy, którzy ewidencję VAT za październik, listopad i grudzień wyślą w formacie jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT, będą mogli liczyć na szybszy zwrot podatku. Zamiast 60 dni termin zwrotu w ich przypadku ulegnie przyspieszeniu do 25 dni. Szczegóły dostępne na stronach Ministerstwa Finansów.

Jeżeli jesteście Państwo posiadaczami starszych wersji programu OGNIK Premium, bez aktualnych plików JPK, zaktualizujcie swoją wersję programu. Link do aktualizacji dostępny poniżej:

https://ognik.com.pl/aktualizacje

WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA WYSYŁKI E-DEKLARACJI I PLIKÓW JPK

Ze względu na nowe wymogi wprowadzone przez Ministerstwo Finansów - od dnia 1.07.2017r posiadacze komputerów z systemami operacyjnymi Windows 95, Windows 98, Windows XP, Windows ME (Millennium Edition 2000), Windows Vista, Windows Server 2003, Windows Server 2008 nie będą mieli możliwości wysyłania e-deklaracji oraz pobierania UPO dla wysłanych plików JPK.

Czytaj więcej: WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA WYSYŁKI E-DEKLARACJI I PLIKÓW JPK

Najczęstsze błędy podczas tworzenia pliku JPK

W poniższym artykule przedstawione zostały najczęstsze błędy, które mogą wystąpić podczas tworzenia pliku JPK w OGNIKu Premium. Błędy te uniemożliwiają prawidłową weryfikację pliku w aplikacji klienckiej dostępnej na stronach Ministerstwa Finansów oraz wysyłkę pliku JPK. Jeżeli wygenerowany przez Państwa plik JPK nie został prawidłowo zwalidowany w aplikacji klienckiej do wysyłania Jednolitego Pliku kontrolnego prosimy o zapoznanie się z najczęstszymi przyczynami błędnej weryfikacji zamieszczonymi poniżej.

Najczęstsze błędy w plikach JPK:

1. Nieaktualna wersja OGNIKA

Prosimy o sprawdzanie plików przy użyciu najnowszej wersji programu OGNIK PREMIUM - tj. nie starszej niż 1.7.69 - starsze wersje mogą zawierać nieaktualną strukturę pliku JPK. Brak aktualnej struktury generowanego pliku JPK może podczas próby weryfikacji pliku JPK w aplikacji klienckiej spowodować wyświetlenie się  błędu "struktury etd: Kod Kraju"

Rozwiązanie: Pobranie aktualnej wersji OGNIKa Premium dostępnej tutaj: https://ognik.com.pl/pobierz

2. Nieuzupełnione niezbędne dane adresowe firmy.

Zanim wygenerujecie Państwo plik JPK należy upewnić się czy uzupełnione zostały wszystkie dane podmiotu dla którego tworzony jest plik JPK.

Rozwiązanie: W Ogniku klikamy Program>> Dane Firmy i wpisujemy brakujące dane;

3. Pusty NIP w rejestrze:

Dla dokumentów zbiorczych i innych dla których podanie NIP nie jest wymagane wpisujemy w danych kontrahenta w pole NIP: słowo "BRAK"

4. Błędny NIP kontrahentów zagranicznych w pliku JPK:

W danych kontrahenta zagranicznego numer NIP należy wpisać następująco:
- w polu NIP wpisujemy numer bez kodu kraju,
- w polu Kod kraju wpisujemy wyróżnik kraju, np "DE"

5. Brak danych adresowych kontrahenta

Proszę sprawdzić czy dane kontrahenta są kompletne (zawierają nazwę i pozostałe niezbędne dane), a w razie potrzeby uzupełnić je.

UWAGA!

W najbliższych dniach dla osób posiadających aktualne wsparcie techniczne oferujemy pomoc przy weryfikacji plików JPK, jeśli Państwa plik nie przechodzi walidacji w aplikacji MF - można przesłać go do nas - sprawdzimy dla Państwa, jaka jest przyczyna błędu i podpowiemy jak go naprawić.

Abonament na wsparcie można zakupić tutaj: https://ognik.com.pl/aktualizacje

JPK VAT a faktury do paragonów

Zgodnie z wyjaśnieniami MF zawartymi w broszurze - nie ma obowiązku podawania w pliku JPK VAT 2 - faktur VAT, które zostały wystawione do paragonów. Niemniej wielu naszych użytkowników zwraca uwagę na to, że w takim przypadku może się zdarzyć, że w plikach JPK u naszych kontrahentów będą faktury, których nie ma w naszych plikach, a na skutek tego mogą pojawić się kontrole ze strony urzędów.

Jak zatem księgować faktury, które zostały wystawione do paragonów?
Stoimy na stanowisku, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w rejestrze VAT wykazać wszelkie faktury wystawione przedsiębiorcom, również te do których został wystawiony paragon, natomiast pozostałą sprzedaż zaksięgować odrębnie jako rejestr fiskalny. Trzeba pamiętać o tym, że nie możemy w plikach JPK umieścić faktur wystawionych dla osób fizycznych, bowiem zwykle nie posiadają one numeru NIP - który jest niezbędny w strukturze JPK.

Przetestuj swoje pliki JPK_VAT(2) - DYŻUR OGNIKA TRWA!

To dobry moment na sprawdzenie ewidencji vat pod kątem plików JPK_VAT(2).
Dla części Państwa obowiązek przesyłania plików rozpoczyna się począwszy od rejestru VAT za styczeń 2017 - zostało jeszcze kilka tygodni do terminu przekazania plików - jednak warto już dzisiaj sprawdzić, czy generują się one poprawnie z programu.

MF finansów wydało nową aplikację, gdzie można sprawdzić wygenerowane pliki. Można ją pobrać tutaj:

http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny/-/asset_publisher/2NoO/content/nowa-aplikacja-kliencka-do-wysylania-plikow-jpk

Czytaj więcej: Przetestuj swoje pliki JPK_VAT(2) - DYŻUR OGNIKA TRWA!

Aktualizacja OGNIKa Classic na 2017r.

Tak jak już informowaliśmy Państwa wcześniej z dniem 31.12.2015r zakończyliśmy rozwój programu OGNIK Classic (OGNIK 1 generacji).
Nadal można korzystać z "Classica", jednakże należy mieć na uwadze fakt, że po 31.12.2015r do programu nie są już wprowadzane żadne nowe funkcje, przez co program może być mniej funkcjonalny w razie istotnej zmiany przepisów. Ważne - program OGNIK CLASSIC nie obsługuje plików JPK - to najwyższy czas, aby przejść na program OGNIK PREMIUM.

Dla tych z Państwa, którzy mimo wszystko chcą pozostać przy OGNIKu Classic, jak co roku wydamy aktualizacje, która pozwoli otwierać kolejny rok.

Aktualizacja OGNIKa Classic która pozwala otworzyć rok 2017 dostępna będzie od dnia 4.01.2017r.

Aby otrzymać link prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta (e-mail, lub telefon).

Nowe kreatory importu danych - już wkrótce w OGNIKU!

Już w najbliższej wersji programu OGNIK PREMIUM 1.7.69 udostępnimy Państwu nowe kreatory importu danych z plików tekstowych (csv):
KONTRAHENCI oraz KONTA.
Kreatory te ułatwią Państwu przejście na OGNIKA z innych programów, wystarczy, że możecie z nich Państwo wyeksportować dane do pliku CSV, lub do Excela skąd zapiszecie je jako plik CSV a nasze kreatory pozwolą wczytać te dane do OGNIKA. (Nowe funkcje wymagają kluczy 4 serii)

Kwota wolna na nowych zasadach

W Dzienniku Ustaw z 29 listopada 2016 roku poz. 1926 pojawiła się zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierająca między innymi zmianę zasad naliczenia kwoty wolnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Miło nam Państwa poinformować, że trzymamy rękę na pulsie :-) i już pracujemy nad wdrożeniem tej zmiany w wersji programu przeznaczonej do pracy w roku 2017.

Równocześnie przypominamy o zakupie aktualizacji na rok 2017 - gdyż zmiany te nie będą aktualizowane w starszych wersjach programu. Zobacz aktualizacje

Nowe struktury JPK

W dniu 28-10-2016 MF opublikowało na swojej stronie internetowej nową strukturę JPK_VAT(2). Nowe struktury zostały już wdrożone do OGNIK-a i będą dostępne dla posiadaczy kluczy 4 generacji już w najbliższej aktualizacji programu.

Aktualizacje na rok 2017!

Szanowni Państwo!
Jak co roku - proponujemy Państwu zakup aktualizacji dla posiadanych licencji programu OGNIK PREMIUM na kolejny - 2017 rok.
W tym roku to szczególnie istotne wobec planowanych zmian w przepisach: Obsługa plików JPK, planowane obowiązkowe przesyłanie deklaracji VAT w formie elektronicznej, Nowe typy VAT i inne.

Co obejmą aktualizacje? - M.in. szereg zmian wynikających ze zmian w przepisach, jak dostosowanie wzorów deklaracji, oraz wdrożenie kolejnych elementów jednolitego pliku kontrolnego (JPK), wdrożenie Szablonów opartych o wskaźniki (np. zaawansowane księgowania na konta zespołu 4 i 5) czy rozbudowa modułu Rozrachunki.

Zobacz dostępne aktualizacje